Tekirdağ Balabanlı rüzgar enerji santrali ve çevresinde süzülen göçmen kuş türlerinin göç hareketlerinin belirlenmesi
Determination of soaring migrant bird species' migratory movements at Tekirdağ Balabanlı wind power plant and its surroundings
- Tez No: 637363
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu tez çalışmasının amacı Tekirdağ ilinin Çorlu ilçesinde bulunan Balabanlı Rüzgâr Enerji Santralinin süzülerek geçiş yapan kuş hareketliliği üzerine etkisinin araştırılması amacıyla yapılmıştır. Balabanlı RES sahası ve çevresinde 2019 sonbahar ve 2020 ilkbahar göç dönemlerinde toplam 36 günlük izleme çalışması yürütülmüştür. Bu çalışma sonucunda 15 takımdan 37 familyaya ait toplam 118 kuş türü tespit edilmiştir. Bu türlerden 20 tanesi süzülerek göç eden kuş türüdür. Yapılan çalışma sonucunda 20 süzülen kuş türüne ait toplamda 1048 birey ve bunlara ait 269 geçiş tespit edilmiştir. Bu türlerin alandan geçişleri esnasında yerden ortalama uçuş yüksekliği 105 m (0-500) olup, en yakın türbin noktasına ise ortalama 214 m (10-1500) geçiş yaptığı gözlenmiştir. Çalışma sahasında süzülen kuş türlerinden kızıl akbaba sadece sonbahar göç döneminde 1 geçişte 5 bireyi kaydedilmiştir. Çalışma süresi boyunca akleylek 9 geçişte 722 bireyi ile en çok gözlenen tür olurken gökçe delice, delice doğan ve arı şahini tek geçişte birer bireyi gözlenmiştir. Çalışma sahası ve çevresinde yapılmış olan izlemeler sonucunda süzülen kuş türlerinin daha yoğun olarak türbin noktalarında ve yakınlarında olduğu tespit edilmiştir. RES sahasındaki 269 geçişin 11'i (%4) kanat süpürme bölgesinden gerçekleşmiş olup 258'i (%96) riskli olmayan bölgelerden gerçekleşmiştir. Proje sahasında 5 termal nokta ve 4 farklı geçiş rotası tespit edilmiştir. Arazi çalışmaları esnasında yapılan türbin altı karkas tarama faaliyetleri sonucunda türbin kanat hareketlerinden kaynaklı ölü veya yaralı bireylere rastlanılmamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to investigate the effect of Balabanlı Wind Power Plant, where is located at Çorlu district in Tekirdağ province, on the migratory movements of soaring migrant birds. A total of 36-day long field work were carried out in the Balabanlı WPP area and its surroundings during the autumn and spring 2020 migration periods. As a result, a total of 118 bird species belonging to 37 families from 15 ordos were detected. Twenty of these species were soaring migrant birds. As a result of our study, a total of 1048 individuals in 269 passing belonging to 20 soaring migrant birds species were identified. It has been determined that during the passage of these species from the area, flights occurred at an average height of 105 m (0-500) and 214 m (10-1500) away from the nearest turbine spot the man flight height was Griffon Vulture's only 5 individuals in 1 flight during the autumn migration period. were observed Throughout the study period, white stork was the most numereous species with 722 individuals in 9 passing, while a single individual of Northern or Hen Harrier, Eurasian Hobby and European Honey-buzzard were observed in one passing. As a result of the monitoring carried out in the study area and its surroundings, it was determined that the that migrant birds species were in the areas where the RES area was established. Of the 269 pssing in the WPP area, 11 (4%) were in the rotoe swept area and 258 (96%) were passed from non-risky areas. Five different thermals orgathering points and 4 different flight paths over and around the wind farm project site were identified. As a result of under turbine carcass search activities performed during field studies, no dead or injured individuals due to collision to turbine were encountered.