Baskıresim tekniklerinin görsel anlatım dili ile duvarlardan izlenimler
  1. Tez No: 63737
  2. Yazar: MAHMUT DURMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. HASAN PEKMEZCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZET Sanatsal biçimin ortaya çıkışındaki etkenlerden biri de kuşkusuz teknik dildir. Özgün baskıresim tekniklerinden ağaçbaskı, gravür ve serigrafi tekniğinin; resim sanatı tarihi içerisinde bir çok sanatçı tarafından anlatım aracı olarak kullanıldığı görülmektedir. Araştırma konusunun uygulama aşamasında, bu sanatçıların yapıtlarında uyguladıkları yol ve yöntemlerden yararlanma yoluna gidilmiştir. Her tekniğin kendine özgü anlatım olanaklarından yararlanmak; anlatılan konuya katkısı ona kazandırdığı yeni boyut, farklılıklar inceleme konusu olmuştur. Duvarlar yaşanılan mekanları oluşturan mimari ya da kentsel yapı gerekliliklerinin tümünü kapsar. Üzerinde yer alan her türlü kalıntılar zamanın yansımalarını gösteren belge niteliğindedir. Bu kalıntılar ayrı ayrı kültürel kimliklere de sahiptir. Duvarlardaki çeşitli oluşumları ele alıp inceleyen ve yorumlayan sanatçılar araştırılıp incelenmiştir. Araştırma konusuna destek olabilecek çalışmalardan örnek fotoğraflar da rapora eklenmiştir. Duvarlardan izlenimler konusunun araştırılmasına neden olan teorik görüşün temelinde rastlantısallık yatmaktadır. Bu görüşe paralel olarak, duvar yüzeylerindeki görsel öğelerle; biçimsel ve yöntem açısından Rothko, Pollock ve Mira gibi sanatçıların yapıtları arasında çağrışımlar görülmüştür. Duvarlar.gerek doğal oluşumların getirdiği yıpranma, dökülme, yıkılma vb. değişikliklerin; gerekse kent sakinlerinin kullanımından kaynaklanan yazılar, afişler, boyama ve kazımalar sonucu meydana gelen görsel etkilerin izlerini taşırlar.ii Bu görsel etkiler birer sanat objesi olarak ele alınmış incelenmiş, çalışma konusu ile ilgili teorik araştırmalara paralel olarak çeşitli uygulamalar yapılmıştır. Bu bağlamda ağaçbaskı, metal gravür ve serigrafi teknikleri yardımı ile ve bu tekniklerin doğal özelliklerinden yararlanılarak, konunun getirdiği farklı duvar izlenimlerinin resim olarak üretime dönüştürülmesine çalışılmıştır. Çalışma kapsamında otuza yakın resim üretilmiş, bunlar arasından yapılan seçme ile raporda onsekiz esere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
İİİ SUMMARY One of the factors causing artistic style to appear is undoubtedly the technical language. It is obvious that major printpainting techniques, e.g. woodcut printing, engraving and serigraphy techniques, have been applied as a medium of expression by many artists in the course of the history of drawing art. The modes and methods applied by said artists in their artifacts have been a great asset for the implementation process of the research topic. To benefit from the unique expression opportunities of each technique; and its contribution to the topic expressed and the new dimension and variations provided thereto have been the subject matter of the research. The walls embodies all the architectural or urban structural requirements that creates the spaces for living. All kinds of remains that take place on such walls are qualified as a document indicating the reflections of time. Moreover, such remains posses different cultural identities as well. We have investigated and studied the artists who have studied and interpreted the different creations on the walls. Samples of photographs from such studies, that can support the study are appended to the report. In the basis of the theoretical view, that caused the subject of '(Impressions from Walls' to be studied, lies the principle of coincidence. In parallel to this view, an associations is seen in terms of style and method between the visual elements on wall surfaces and the artifacts of such artists as Rothko, Pollock and Miro.IV The walls carry the traces of visual effects caused either by printings, billboards, posters, plastering and engravings performed by local inhabitants or the natural destruction or wear and tear out. Aforesaid visual effects were tackled and studied as artistic objects, and various applications were held in parallel to the theoretical studies pertaining to the subject matter of the study. In this regard, we have benefited from the woodcut printing, metal engraving and serigraphy techniques as well the natural features of such techniques, and tried to convert the different wall impressions introduced by the subject into production as pictures. Almost thirty pictures have been produced in this regard, and following a due qualification, eighteen pieces are appended to the report.