Geleneksel metal gravür tekniklerine alternatif yeni bir yaklaşım non-toxic metal gravür uygulamaları
Traditional metal engraving techniques alternative a new approach non-toxic metal engraving applications
- Tez No: 505378
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL KESKİN
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Çok uzun yıllardır uygulanan metal gravür sanatı, özgün baskı sanatında önemli bir yer tutmaktadır. Eski çağlarda insanlar, savaşlarda kullanılan kılıç, mızrak, kalkan gibi nesnelerin üzerine şekiller, semboller ve motifler işlemişler, sivri uçlarla kaya, boynuz ve kemik gibi oyulabilen nesnelere çivi yazıları ile gravürün temelini oluşturmuşlardır. Rönesans'ın başlamasıyla birlikte gravür, din ve tarih kitaplarının resimlendirilmesinde kullanılmaya başlanmıştır. Zaman içerisinde sanatçılar, gravürle kendi özgün eserlerini oluşturmaya başladılar. 1900'lü yıllarda modern sanatla birlikte baskı, resim sanatında ilerlemeye başladı. Picasso'nun bulduğu renkli yüksek baskı yöntemi ve Hayter'in bulduğu renkli çukur baskı yöntemi, gravür sanatında birer devrim olarak tarihe damgasını vurmuştur. Gravür; 1950'lerden sonra dünyanın her tarafında yoğun bir şekilde kullanılmaya başlanmış, günümüze dek bazı sanat dalları gibi özgün bir sanat dalı olarak kabul edilmiştir. Metal gravür sanatının tarihsel gelişimi ve bu sanat dalındaki tekniklere ilişkin açıklamaların yapıldığı birinci ve ikinci bölümde, Türkiye'de metal gravür baskı, sanatçının kişisel bir üslup ifade etmesi açısından, bir anlatım dili olarak tercih edilir. Metal gravür baskının sunduğu teknikler, kişinin anlatım diline katkıda bulunmaktadır. Bu bağlamda, kişinin işlediği konuya farklı görsel anlatımlar sağlamaktadır. Teknolojinin gelişimi her alanda olduğu gibi sanatı da etkilemiş, sanatçılar hem kullandıkları tekniklerde, hem de tasarımlarında bu modernleşme çabalarını hissettirmişlerdir. Üçüncü bölümde, 1980'lerin sonlarına doğru özgün baskı sanatçıları özellikle Avrupa'da sağlık ve çevre konusunda bilinçlenmeye başlamışlardır. Yaptıkları çalışmaları ve tekniğinin getirmiş olduğu kimyasal etkilerin sanatçının kendisine, insan sağlığına ve çevreye zarar vermeden nasıl oluşturulabileceğinin sorgulamasına girmişlerdir. Geleneksel metal gravür sanatında kullanılan malzemelerin içerikleri ve çeşitleri, insan sağlığına verdikleri zararlarla birleştirerek anlatılmıştır. Bütün bu zararlarına rağmen metal gravür sanatından ayrılamayan sanatçılar Non-Toxic baskı sanatının bulunmasıylae baskı sanatına farklı bir perspektif kazandırmıştır. Yine bu bölümde Non-Toxic baskının doğuşu, teknikleri ve bu alanda çalışan sanatçılar anlatılmıştır. Son olarak geleneksel metal gravür baskı ile Non-Toxic baskı sonuçları arasındaki sanatsal farklılıklar değerlendirilmiştir. Bu tezin hazırlanmasındaki amaç, metal gravür sanatında çalışmak isteyen sanatçılara hem geleneksel tekniklerle yapılan yöntemleri, hem de Non-Toxic tekniklerle yapılan yöntemleri anlatmaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Metal engraving art, which has been applied for many years, it has an important place. In ancient times, people formed shapes, symbols and motifs on objects such as swords, spears, shields used in wars, and they formed the basis of grabbing nails with objects that can be carved with rocks, horns and bones with spikes. From the first ages, in areas such as life, war and culture, they wanted to make and duplicate the patterns of objects used. Along with the beginning of the Renaissance, engravings have begun to be used to picture religion and history books. Over time, the artists began to create their own original works by gravure. In the 1900s, with the modern art, he began to progress in printing art. Picasso's color high printing method and Hayter's color pit printing method have proved to be a revolution in gravure art. Engraving; after the 1950s, it began to be used extensively all over the world and was accepted as a unique art branch like some art branches by day. Metal engraving art of the historical development of this art in the technical explanations of the structures that the first and second sections for metal gravure printing in Turkey, artists, terms to personal style statement, it is preferable as an expression language. The technical varieties of metal engraving are contributing to the expression of the person. In this context, the attitude of the person, the attitude of the person, provides appropriate visual expressions. The development of technology has been influenced by the arts as well as every field, and the artists have made their efforts to modernize both in the techniques they used and in their designs. In the third chapter, towards the end of the 1980s, original printmakers began to become conscious of health and the environment, especially in Europe. They have entered into the question of how their work and the chemical effects brought by their technique can be created without harming the artist himself, human health and the environment. The contents and types of the goods used in the traditional metal engraving art are explained by combining them with the damages they give to human health. Despite all of these damages, artists who could not separate from the art of metal engraving gave a different perspective to the art of printing by the presence of Non-Toxic print art. Again, in this section, the birth of Non-Toxic oppression, techniques and artists working on this field are explained. Finally, artistic differences between traditional metal engraving prints and Non-Toxic printing results have been evaluated. The purpose of preparing this thesis is to shed light on the artist who wants to work in metal engraving art by explaining both traditional and non-toxic techniques.