Litografinin görsel anlatım dili ile mitolojik söylenceler
- Tez No: 30676
- Danışmanlar: DOÇ. HASAN PEKMEZCİ
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Özgünbaskı resim tekniklerinin en yenisi sayılan litografi, resim sanatında serigrafi, gravür, ağaçbaskı ve linolyum gibi diğer baskı yöntemleri kadar önemsenmiş ve santaçılann büyük çoğunluğu tarafından 'anlatım tekniği1 olarak kullanılmıştır. Litografi tekniğini kullanan sanatçıların sanat görüşleri ve yapıtları incelenerek, o çalışmaların ışığında litografi basım tekniğinin olanakları araştırılmıştır. Mitolojik öykülerin yazılı anlatım yoluyla aktarılmaya başlanmasıyla güzel sanatlarla organik bir bağ içine girdiğini söylemek mümkündür. însan ve insan yaşamı psikoloji, antropoloji, sosyoloji hatta biyoloji bilimleri kapsamında araştırıldığında; kötülüklerin bir çırpıda yok edilmesi, erişilemezin kestirme yoldan erişilebilirliğinin sağlanması, her türlü baskı karşısında doğaüstü güçlerden umar bulma ya da insanüstü güce sahip olma gibi fantastik düşünceler insanlık tarihinde hep varolmuş; ortaya çıkış nedenlerinin ya da bu tip sorunlarını çözme yöntemlerinin her dönemde benzerlikler taşıdığı görülmüştür. Bu benzerlik, toplum tarihinde önemli yer tutan ideolojilere, sanatlara kısacası, bütün kültürel faaliyetlere kaynaklık etmiştir. Pop-art sanatçıların modern toplum mitlerine bakış açıları ve mitolojik öyküleri gerçek-dışı anlatım yoluyla ele alan sürrealizm, konuya yakınlığı açısından incelendi ve sanatçıların yapıtları tez resimlerine kaynak oluşturdu. Bu yaklaşımın ışığında, konu, son otuz yılın plastik sanatlarda ağırlığını hissettirdiği geçmiş akımları kullanan, üzerinde seçimler yapan, birbiriyle bağlaştrran, onlara yorumlar getiren ve yeni bir metinle, yeni bir sözcükle sunan anlatım diline benzer bir bakış açısı ile ele alınmıştır. Araştırmanın sürecini yakından görebilme ve daha iyi anlayabilmek için litografi eserlerle birlikte diğer renkli çalışmalar da araştırma kapsamına alınmış ve birkaç örnek rapora eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Iitography which is widely believed to be the best of all printing techniques, has been considered as important as the other printing techniques such as serigraphy, engraving, woodcut and linoleum and is used by a great number of artists as a technique for expression. The views and works of artists who have used these techniques has been studied and in the light of these studies the feasibilities of using this technique has been researched. An organic link between fine arts and mythology can be said to have been created from the time that myths began to be passed on in a written form. When we analyse man and his life in terms of psychology, antropology, sociology and even biology, we find that fantastic thoughts and/or ideas such as having the evil being destroyed in the twinkling of an eye, attaining the unattainable in the shortest time possible, seeking for help when faced with all kinds of oppression or possessing superhuman powers, have always existed in the history of mankind. It has been emergence of such thoughts and/or ideas, and methods of solving such problems have been similar in every period. This similarity has been a source of ideologies, arts and indeed of all cultural activities which have had an important place in the history of societies. Pop artists view of modern myths and surrealism's means of expressing myths in a surreal way have been closely examined (due to their closeness to the subject matter) and these artists works have provided paintings in this thesis. Mythological works have been produced by using acrylic and oil-paints on canvas and watercolor, ecolin and gouache on paper before printing. In order to be able to observe the process of the research more closely and to understand it more clearly photographs of sketches and other studies have been included in the report along with lithographic works. ii