Hastanede yatış sırasında ölen düşük ve sınırda ejeksiyon fraksiyonlu kalp yetersizliği hastalarının klinik özellikleri ve yaşam beklentisinin tek merkezli retrospektif değerlendirilmesi
Single-center retrospective evaluation of clinical features and life expectancy in mid-range/reduced left ventricular ejection fraction heart failure patients who died during hospitalization
- Tez No: 637374
 - Danışmanlar: PROF. DR. OKAN ONUR TURGUT
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Kardiyoloji, Cardiology
 - Yıl: 2020
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Günümüzde, medikal gelişmelere rağmen kalp yetersizliği (KY) sıklığı artmaktadır. Mevcut kılavuzlar kalp yetersizliği hastalarını daha iyi açıklamak için fenotiplerine göre sınıflandırmıştır. Biz çalışmamızda, hastanede ölen KY fenotiplerinin temel klinik özelliklerini, ilaç tedavilerini ve yaşam sürelerini kıyaslamayı hedefledik. Gereç ve Yöntemler: 2011-2018 yılları arasında kalp yetersizliği ile başvuran ve son hastaneye yatışı sırasında kardiyak nedenden ölen 100 ardışık hasta değerlendirildi. Çalışmada EF% 41-49 ve N-terminal pro-B tipi natriüretik peptit (NT-proBNP) düzeyi > 125 pg / mL olan hastalar SEF-KY olarak sınıflandırıldı. Çalışmada EF% ≤ 40 ve NT-proBNP düzeyi > 125 pg / mL olan hastalar DEF-KY olarak sınıflandırıldı. Her iki KY grubunda 50 hasta vardı. Retrospektif analizimizde hastaların demografik özellikleri, başlıca laboratuvar parametreleri, ilaç tedavileri ve tahmini yaşam süreleri değerlendirildi. İstatistiksel incelemede SPSS versiyon 17.0 programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Today, despite medical developments the frequency of heart failure is increasing. The current guidelines have categorized patients with heart failure by their phenotypes to better explain them. In our study, we aimed to compare the basic clinical features, drug treatment and the life expectancy in HF phenotypes who died during hospitalization. Materials and Methods: 100 consecutively patients who admitted with HF between 2011 and 2018 and died of cardiac cause during last hospitalization were evaluated. Patients with LVEF 41-49% and N-terminal pro-B type natriuretic peptide (NT-proBNP) level > 125 pg / mL were classified in the study as HFmrEF. Patients with EF% ≤ 40 NT-proBNP level> 125 pg / mL were classified in the study as HFrEF. There were 50 patients from each HF group. Patients' demographic features, major laboratory parameters, drug treatments and life expectancy were evaluated in retrospective analysis. SPSS version 17.0 program was used for statistical analysis.