Diyatom (Naviculaceae) veri tabanı
Diatom (Naviculaceae) database
- Tez No: 637383
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKAY AÇIKGÖZ ERKAYA, PROF. DR. AYDIN AKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Alglerin önemli bir grubu olan diyatomlar pek çok endüstri kolunda ve çevre mühendisliği uygulamalarında kullanılan tek hücreli canlılardır. Bu nedenle son yıllarda diyatomlar ile ilgili yapılan çalışmalar önem kazanmıştır. Bu tez çalışmasında, diyatomlar hakkında günümüze kadar yapılan çalışmaların bir kısmının, sonraki yapılacak çalışmalara örnek olacak şekilde derlenmesi ve teknolojik kaynaklar kullanılarak bu konuda araştırma yapan bilim insanlarına Türkçe olarak sunulması sağlanmıştır. Çalışmada, öncelikle ülkemizde yaygın bulunan bir diyatom olan Navicula cinsine ait türler hakkında daha önce yapılan çalışmalar incelenmiş ve bir veri tabanında kayıt altına alınmıştır. Elde edilen verilerin üzerinde, hazırlanan bir web sitesi vasıtasıyla, diyatomların karakteristik özelliklerine göre arama yapabilmenin mümkün olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Diatoms, which are unicellular organisms and an important subgroup of algae, are used in many industries and environmental engineering applications. For this reason, studies on diatoms gained importance in recent years. In this thesis, some of the studies about diatoms to date have been compiled, as an example for the next studies and presented to scientists doing research on this subject, in Turkish, using technological resources. In this study, primarily, the studies, about the species that are belong to Navicula genus that is commonly found in our country, are examined and recorded in a database. It is observed that, it is possible to search on the obtained data, according to characteristics, using a web site.