Erken ve Orta Tunç Çağlarında Batı Anadolu yerleşim örüntülerinin diakronik analizi
A diachronic analysis of West Anatolian settlement patterns during the Early and Middle Bronze Ages
- Tez No: 741818
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKKI LEVENT KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
Arkeolojik çalışmalarda yerleşim yerlerinin iskân tarihini birbirini takip eden dönemler boyunca bütüncül bir perspektifle incelemek, kültürel değişimler ve ardında yatan olası nedenleri belirleyebilmek açısından önemli bir potansiyele sahiptir. Batı Anadolu Bölgesi'nin belirli sınırlar dahilinde ele alındığı bu çalışmada Erken ve Orta Tunç Çağları boyunca iskân edilen yerleşimlerin tamamı incelenmiştir. Yerleşimler alt bölgeler içerisinde tiplerine göre sınıflandırılmış, birbirini takip eden dönemler boyunca görülen iskân kesintilerinin olası nedenleri açıklanmıştır. Erken Tunç Çağı I ve II evrelerinde yerleşimlerin sayılarında görülen artış, Erken Tunç III evresine gelindiğinde azalmıştır. Orta Tunç Çağı'nda yeni yerleşimlerin kurulduğu gözlemlense de Erken Tunç Çağı I-II evrelerindeki kadar önemli bir artış yaşanmamıştır. İskân kesintisinin olası nedenleri kimi yerleşimler için anlamlı olsa da bölgenin tamamı açısından mevcut çalışmalar yetersiz kalmaktadır.
Özet (Çeviri)
In archaeological studies, examining the settlement history of settlements with a holistic perspective over successive periods has an important potential in terms of determining cultural changes and possible reasons behind them. In this study, where the Western Anatolia Region is handled within certain limits, all of the settlements inhabited during the Early and Middle Bronze Ages were examined. Settlements were classified according to their types within the sub-regions and the possible reasons for the settlement interruptions seen during successive periods were explained. The increase in the number of settlements in the Early Bronze Age I and II phases decreased by the Early Bronze III phase. Although it is observed that new settlements were established in the Middle Bronze Age, there was not as significant an increase as in the Early Bronze Age I-II phases. Although the possible reasons for the settlement interruption are meaningful for some settlements, the current studies are insufficient for the whole region.