Endüstriyel şartlarda uygulanan taşlı kabuk soyma işleminin durum buğdayının öğütme ve makarna yapım kalitesi üzerine etkisi
The effect of industrial debranning system on the milling and pasta making quality of the durum wheat
- Tez No: 637424
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM ELGÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmada, Tr. durum makarnalık buğday paçalı kullanarak, irmik değirmenciliğinde taşlı kabuk soyucular ile öğütme öncesi tanenin kabuk tabakalarını uzaklaştırmak, unsu endosperme alöron tabakası dahil edilerek irmik verimi ve katma değeri daha yüksek irmik ve makarna elde edilmesi tasarlanmıştır. Bu amaçla yeni sistem oluşturmada, klasik temizlemede yaygın olarak kullanılan rotorlu yatay kabuk soyucuya ilaveten çoğunlukla bulgur fabrikalarında kullanılan dikey taşlı kabuk soyucu kullanılmış, kazınarak soyulan materyal terminal hıza göre ayırma yapan radyal tarar uygulaması ile uzaklaştırılarak buğday tanesi öğütmeye hazır hale getirilmiştir. Çalışmada klasik sistem ile taşlı kabuk soyma (TKS) takviyeli sistem, öğütme kalitesi ile irmik ve makarnanın kalitatif ve kantitatif özellikleri açısından karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is designed to remove bran layers of the Tr. durum wheat by using debranning machines and to obtain more value added semolina and pasta products including aleuron layers into starchy endosperm having increased semolina yield. For this purpose, in addition to the horizantal rotor scourers, which are widely used in classical cleaning, a vertical stone debranners which are being used in bulgur factories were put in cleaning system and the scraped material was removed by air recyling tarars, which seperate according to the terminal velocity, and thus wheat grains were made ready for milling. In this study, the classical system (KLS) and and debranners added system (TKS) were compared in terms of qualitative and quantitative characteristics of semolina and pasta.