Kurak iklim koşullarında seraların iklimlendirilmesi: Şanlıurfa örneği
Climatisation of greenhouses in hot climate conditions: Sanliurfa case study
- Tez No: 637491
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH NAFİ BAYTORUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Sıcak dönemlerde seraların iklimlendirilmesi bitkilerin ihtiyaç duyduğu konfor ortamının sağlanması açısından önemlidir. Seralar oldukça pahalı bitkisel üretim yapıları olduklarından yatırımın karlılığı açısından en yüksek verimin elde edilmesi ana hedeftir. Seralarda kaliteli yüksek verimin elde edilmesi bitkilerin arzuladıkları optimum yetişme koşullarının sağlanması ile mümkündür. Seraların kurulduğu alanlarda günlük ortalama sıcaklığın 22oC'nin veya saatlik sıcaklık değerlerinin 27oC'nin üzerine yükselmesi durumunda seralarda serinletme önlemlerinin alınması gereklidir. Seraların sıcak dönemlerde serinletilmesinde en ucuz iklimlendirme önlemi havalandırmadır. Ancak sıcaklığın 27oC'nin üzerine yükselmesi durumunda havalandırma ve gölgelemenin birlikte yapılması serada üretimin devamı için yeterli olmamaktadır. Bu koşullarda seralarda evaporatif soğutmanın yapılması gerekli olmaktadır. Bu çalışmada Türkiye'nin en yüksek Soğutma-Derece-Gün değerlerine sahip Şanlıurfa ilinin uzun yıllık saatlik iklim değerleri (sıcaklık, nem, rüzgar hızı ve güneş ışınımı) esas alınarak bu ilimizde yapılacak seracılıkta havalandırma, havalandırma + gölgeleme ve evaporatif soğutma ile ulaşılabilecek sıcaklık değerlerinin psikrometrik eşitliklerden yararlanılarak hesaplanması ve fizibiliteler için gerekli çalışma sürelerini belirlenmesi amaçlanmıştır. Anahtar kelime: Sera, Havalandırma oranı, Hava değişim sayısı, Soğutma
Özet (Çeviri)
Air conditioning of greenhouses in hot periods is important in order to provide a comfortable environment that plants need. Since greenhouses are very expensive plant production structures, the main goal is to achieve the highest efficiency in terms of the profitability of the investment. Achieving high efficiency in greenhouses is possible by providing optimum growing conditions that plants require. In the areas where greenhouses are established, if the average daily temperature rises above 22oC or hourly temperature rises above 27oC, it is necessary to take cooling measures in greenhouses. ventilation is the cheapest air conditioning measure for cooling greenhouses during hot periods. However, if the temperature rises above 27oC, ventilation and shading together are not sufficient for the continuation of production in the greenhouse. In these conditions, it is necessary to apply evaporative cooling in greenhouses. In this study, based on the long annual hourly climate values (temperature, humidity, wind speed, and solar radiation) of Şanlıurfa province, which has the highest cooling-degree-day values in Turkey, it is aimed to calculate the temperature values that can be reached by ventilation, ventilation + shading and evaporative cooling by using psychrometric equations and to determine the required working time for feasibility studies. Keyword:Greenhouse, Ventilation rate, Air Exchange number, Cooling