Proton pompası inhibitörlerinin kullanımı ile ilişkili mandibular kemik değişikliklerinin incelenmesi
The evaluation of mandibular bone changes related to use of proton PUMP inhibitors
- Tez No: 637507
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN MURAT CANGER
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Proton pompa inhibitörleri (PPİ) dünya çapında en sık reçete edilen ilaç gruplarından birisidir. Midedeki asit salınım yolunun son adımı olan proton pompasını inhibe ederek, uzun süreli anti asidik etki sağlarlar. Yan etkileri arasında B12, demir, kalsiyum ve magnezyumun gibi vitamin ve minerallerin yetersizliği bulunmaktadır. Son zamanlar yapılan çalışmalar PPİ kullanımı ve artmış kırık riski, artmış osteoporoz riski ve düşük kemik mineral yoğunluğu arasında anlamlı ilişkiler tanımlamıştır. PPİ kullanımının dental implantların başarısını negatif yönde etkilediğine dair çalışmalar mevcuttur, ancak PPİ kullanımının çene kemiklerine olan etkisi yeterince aydınlatılmamıştır. Bu çalışmanın amacı, PPİ kullanan hastaların panoramik radyograflarını fraktal analiz ve panoramik morfometrik indeksler metotları ile inceleyip kontrol grubu ile karşılaştırarak, mandibulada görülen olası PPİ kaynaklı kemik değişikliklerini araştırmaktır. Bu çalışma anabilim dalımıza gelen hastaların radyolojik ve medikal kayıtları kullanılarak retrospektif olarak gerçekleştirilmiştir. Çalışma grubuna en az son 1 yıldır düzenli PPİ kullanan 201 hasta dahil edilirken, kontrol grubu herhangi bir rahatsızlığı bulunmayan 201 bireyden oluşuyordu. Fraktal analiz için ilgili alan 1 ramusun üst kısmından (Fraktal boyut 1 (FB1)), ilgili alan 2 anguler bölgeden (FB2), ilgili alan 3 mental foramenin anteriorundan (FB3), ilgili alan 4 (FB4) ramusun orta kısmının distalinden olacak şekilde 4 ilgili alan seçildi. Panoramik radyograflar üzerinden panoramik mandibular indeks (PMİ), mandibular kortikal kalınlık (MKK) ve Klemetti indeksi (Kİ) değerlendirmeleri yapıldı. Hastalar aynı zamanda cinsiyete, yaşa ve ilaç alt gruplarına göre de değerlendirildi. Kontrol grubu ile çalışma grubu arasında FB1, FB2, FB4, PMİ ölçümleri bakımından istatistiksel anlamlı fark bulunmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Proton pump inhibitors (PPI) are one of the most commonly prescribed drug groups worldwide. PPIs provide a long-lasting anti-acidic effect by inhibiting the proton pump, which is the last step of the acid secretion pathway in the stomach. Their side effects include deficiency of vitamins and minerals such as B12, iron, calcium and magnesium. Previous studies have described a significant relationships between PPI usage and increased risk of fractures, increased risk of osteoporosis, and low bone mineral density. There are studies showing that the usage of PPIs negatively affects the success of dental implants, but the effect of PPI on the jaw bones has not been adequately illuminated. The aim of this study is to investigate the possible PPI-induced bone changes in the mandible by examining the panoramic radiographs of patients using PPIs with the methods of fractal analysis and panoramic morphometric indices and comparing with the control group. This study was carried out retrospectively using the radiological and medical records of patients who referred to our department. The study group consisted of 201 patients who had been using PPIs for 1 year or more, while the control group consisted of 201 individuals without any disease or drug usage. 4 regions of interest were chosen: Fractal dimension 1 (FD1) from upper part of ramus, FD2 from angulus, FD3 from the anterior area of mental foramen, FD4 from distal part of the middle ramus. Panoramic mandibular index (PMI), mandibular cortical thickness (MCT) and Klemetti index (KI) were evaluated using panoramic radiographs. The patients were also evaluated according to gender, age and drug subgroups. There was no statistically significant difference between the control group and the study group in terms of FD1, FD2, FD4 and PMI measurements (p> 0.05).