Resim sanatında farklı zaman dilimlerinde konumlanan figürün, mekânda kurgu sorunsalı
The figure that has been placed in different periods of time by pictorial art, its fiction problem in place
- Tez No: 684938
- Danışmanlar: DOÇ. İBRAHİM ÇOBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Resim sanatı, toplum, sanatçı ve çevresine bağlı olarak gelişen ve değişen tarihi süreci içinde mekân ve figür oluşumlarını da yeni farkındalıklarıyla beraberinde getirmiştir. Sanatçının zaman kavramı içinde figüre ve mekâna yüklediği görevler gün geçtikçe daha da geniş düşünme açılarını ortaya çıkmıştır. Tek bir bakış açısıyla tarif edilemeyen mekânın kavramı, eser üzerinde belirgin daha hale gelmiş, sanat ve sanatçılar mekân kavramını farklı açılarıyla araştırmaya ve tartışmaya devam etmişlerdir. Hızlı ve tempolu bir süreç yaşayan dünya, sürekli ve yoğun bir hareket olgusu sergilerken resim sanatı da bu ortama yabancı kalmamıştır. Sanatçılar, günümüz dünyasının hızını ve temposunu yansıtan biçimlerle yeni sanat arayışları içine girmişlerdir. Eserlerde, figürle beraber mekân anlayışına dair ortaya çıkan yaklaşımlara yeni bir boyut eklemiş dördüncü boyut olan zamanda, yüzey üzerinde önemli bir rol üstlenmiştir. Zamanı meydana getiren sürece hareketin bir imgeden diğerine geçmesi de eklenmiştir. Bireyin mekân içerisindeki bedensel konumu ve hareketi, sanattaki mekânsal sınırlara açıklık kazandırmış ve zamanı akışkan hale getirmiştir. Farklı zamanlarda farklı deneyimlerle mekânı algılayan sanat ve sanatçı, tıpkı kübistlerin bir objeyi resmederken farklı zamanlardaki görüntüsünü üst üste resmetmesi gibi mekânı zihninde resmetmiş, hareketli dinamik akışkan uygulamalara dönüşmüştür. Araştırmada, resim sanatında figür, mekân ve zaman kavramı, aralarındaki farklılıklar, nedensellikler ve uygulanma şekilleri ortaya konarak çıkarılmaya çalışılmıştır. Bu bağlamda resim tarihinde zaman, mekân ve figür kullanımı incelemesi yapılmış sonrasında kırılma/dönüm noktalarını belirlenerek Batı ve Türk resim sanatına etkilerinin tespit edilmesi amacıyla özellikle 1950 sonrasından günümüze resim sanatı süreci, araştırmanın sınırlılığını oluşturmuştur. Belirlenen tez konusu kapsamında farklı zaman dilimlerinde konumlanan figürün, sanatçının oluşturduğu bir mekânda kurgusal yaklaşımı ve eser oluşumu araştırılmıştır. Batı ve Türk resminde konuya dâhil olan sanatçılar ve sanat yaklaşımları ele alınarak görsel örnekler incelenmiştir Bu araştırmada literatür taraması yapılmış ve nitel araştırma tekniği kullanılarak elde edilen veriler değerlendirip yorumlanarak tezin ana çatısı belirlenmiştir. Araştırmanın ortaya çıkardığı sonuçların resim sanatı tarihinde ve Türk resim sanatında araştırma ve uygulama yapılacak bireylere, sanatsal bilgi ve sanat uygulamaları açısından ışık tutacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Pictorial Art brings place and figure formations which improve based on evolving of society,artist and its environment with new awarenesses.The duties which the artist attributes to the figure and place in sense of time have revealed wide angle of thoughts day by day. The concept of place that is unable to be described from a single point of view has became more apparent on artwork and artists continue to discuss and investigate the concept of place with different perspectives. Throughout ancient times,the world which passes continually and rhythmically processes presents a phenomenon of intense movement,so the art of painting is no stranger to this environment.Artists embark on a search for new art with styles that reflect the pace and pace of today's world.In the work of arts, the fourth dimensioned time which has added a new dimension to the approaches that emerged with the figure and the understanding of space, has played an important role on the surface. The transition of movement from one image to another has been added to the process that creates time. The bodily position and movement of the individual in the space has clarified the spatial boundaries in art and made time flown. The art and artist perceived the space with different experiences at different times have painted the space in their mind, just like the cubists who had painted an object and painting its image in different times, and it has turned into dynamic and fluid applications. In the research, the concept of figure, place and time in the art of painting, the differences between them, causality and application methods have been tried to be revealed. In this context, methods of using time, space and figure in the history of painting was investigated, and the breaking/turning points were determined and the process of painting, especially after 1950, in order to determine its effects on Western and Turkish painting art, constituted the limitation of the research. The fictional approach and work formation of the figure, which is located in different time periods within the scope of the determined thesis subject, in a space created by the artist has been investigated. Visual examples were examined by considering the artists and art approaches involved in the subject in Western and Turkish painting . In this research, a literature review has been assessed and the main framework of this thesis was determined by evaluating and interpreting the data obtained using the qualitative research technique. It has considered that the results of the research will illuminate the individuals who will be researched and applied in the history of painting and Turkish painting art at terms of artistic knowledge and art practices.