Çoktan seçmeli ve doğru-yanlış tipi testlerin psikometrik özelliklerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi
A Comparative study of the psychometric characteristics of multiple-choice and true-false tests
  1. Tez No: 63752
  2. Yazar: İRFAN YURDABAKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN AKHUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
ÖZET Bu araştırmada, Eleştirel Düşünme Gücüyle ilgili aynı davranışları yoklayan biri çoktan seçmeli (Form I) diğeri ise doğru-yanlış tipi maddelerden oluşturulmuş (Form II) iki ayrı testin madde ve test istatistikleri karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Bu amaçla geliştirilen, Form I testi 30 çoktan seçmeli, Form II testi ise 60 doğru-yanlış tipi maddeden oluşmaktadır. Geliştirilen testler İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesinin çeşitli bölümlerinde okuyan 152 öğrenciye uygulanmıştır. Uygulama sonuçlarına dayalı olarak Form I ve Form II testlerinin madde ve test istatistikleri hesaplanarak sonuçlar karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Yapılan karşılaştırmalarda varılan sonuçlan şu şekilde sıralamak mümkündür : 1. Form I testindeki“çoktan seçmeli”, Form II testindeki“doğru”ve“yanlış”maddelerin güçlük indeksleri arasında anlamlı farklar bulunmuştur. Buna göre,“doğru”maddeler“çoktan seçmeli”,“çoktan seçmeli”maddeler ise“yanlış”maddelerden daha kolaydır. Ayrıca, bu maddelerin şans başarısından arındırılmış güçlükleri karşılaştırıldığında,“çoktan seçmeli”maddelerle“doğru”maddeler arasındaki fark anlamlı bulunamazken,“yanlış”maddelerle diğer maddeler arasındaki fark anlamlı bulunmuştur. 2. Farklı maddelerin ayırıcılık gücü indekslerinin ve güvenirlik ölçülerinin ortancaları arasındaki fark manidar bulunamamıştır. 3. Madde varyansları arasında yapılan ikili karşılaştırmalarda,“çoktan seçmeli”ve“doğru”madde varyanslarının 12'si,“çoktan seçmeli”ve“yanlış”madde varyanslarının 11'i son olarak“doğru”ve“yanlış”madde varyanslarının 13'ü arasında farklar görülmektedir. 4. Form I ve Form II testlerinin KR-20 güvenirlik katsayıları arasındaki fark anlamlı bulunamazken, şans başarısından arındırılmış KR-20 güvenirlik katsayıları Form II testi lehine manidardır. Ayrıca, Spearman-Brown formülüyle hesaplanan test-yarı güvenirliği yine Form II testi lehine manidar bulunmuştur. Form II testi daha güvenilir sonuçlar vermektedir. 5. Form I ve Form II testlerinin dış ölçüt geçerlikleri arasındaki fark manidar değildir. 6. Form I testindeki“çoktan seçmeli”, Form II testindeki“doğru”ve“yanlış”maddelerin şans başarısı altındaki ve şans başarısından arındırılmış ortalamaları arasındaki farklar manidar bulunmuştur. Buna göre, Form II testindeki“yanlış”maddeler Form I testindeki çoktan seçmeli ve Form II testindeki“doğru”maddelerden daha zor görünmektedir. 7. Öğrencilerin Form I ve Form II testini cevaplandırma süreleri ortalamaları arasında Form I testi lehine anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Form II testi daha kısa sürede cevaplandırılmaktadır. Varılan bu sonuçlara göre, çoktan seçmeli maddelerle doğru-yanlış tipi maddelerin bazı yetenekleri eşit düzeyde yoklayabildikleri, şans başarısının azaltılabileceği bir yöntemle uygulanırsa doğru-yanlış tipi testin daha güvenilir sonuçlar verebileceği, doğru-yanlış tipi testte“yanlış”maddelerin daha zor göründüğü ve oluşturulacak yeni bir testin güçlüğünün buna göre ayarlanabileceği gibi vargılara ulaşılmış ve bu vargılara dayalı olarak sonraki çalışmalara ışık tutabilecek bir takım önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this research, in order to investigate behaviours related to critical thinking, constructed two different tests multiple-choice Form-I and true-false Form II were compared in regards to item and test statistics. The first test Form-I contained 30 multiple-choice items where as the second test Form II was made up of 60 true-false items. Those two tests were administered to 152 students attending various majors in the department of Education, in İnönü University. According to the results obtained from two tests applications, the item and test statistics of the two tests were compared. Having done proposed comparisons, following outcomes were obtained: 1. There have been significant differences among the difficulty indexes of the multiple-choice items in the Form-I, the true items in the Form-II, and lastly the false items again in the Form-II. Relating to this result, the true items were found to be somewhat easier to answer than the multiple-choice ones that were, therefore, easier to answer than the false items. Further, when the item difficulties of the three different item types, had been excluded from the chance range, were compared, there was no significant difference found between the multiple-choice items and true items. Nevertheless, a significant difference was found between the false items and the others. 2. There were no any significant differences among the medians of the discrimination power indexes and the item reliability of these three types of items. 3. When the item variances had been exposed to dual comparisons, the following outcomes were obtained. First, there was a difference among the 12 multiple-choice and true item variances. Second, there was again a difference among the 11 multiple-choice and false item variances. Third, among the 13 true and false item variances was there a difference.IV 4. While there was no significant difference between the KR-20 reliability coefficients of the test Form-I and test Forra-II, the KR-20 reliability coefficients of the two tests, excluded from chance range, were found significant. Indeed, there was a significant difference between the split-half reliability coefficients of the two test forms, calculated through the Spearman-Brown formula. In respect to this result, the reliablitiy of the test Form-II was found higher than the test Form-I. 5. A significant difference between the empirical (criterion) validity of the two test forms was not found. 6. The mean scores of the test Form-I and the test Form-II in chance range significantly differed from the mean scores of the test Form-I and the test Form- II, excluded from chance range. In regard to this finding, it was observed that false items in the Form-II appeared more difficult than true items in the Form-II and multiple-choice items in the Form-I. 7. In respect to the mean of the reply times in the Form-I and the Form-II, there was a significant difference. Under the lights of these findings, following conclusions are drawn. Firstly, both the multiple-choice test items and the true-false test items can equally assesst some abilities. Secondly, had a method been facilitated to reduce the negative effects of blind-guessing, the reliability of the true-false type would have arisen. Lastly, to determine whether a given false statement in the true-false test type is actually true or false seems some how more difficult than true statement, for if a test is designed to be difficult, more false statements should be included in the test. In accordance with these conclusions drawn from the present research, some recommendations are presented assuming that they would be considered in a further study.