Türkiye ekonomisinde kamu iktisadi teşebbüslerinin finansman sorunu (1985-1995)
Financing problem of public enterprises in Turkish economy (1985-1995)
- Tez No: 63754
- Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK CİNGİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET Bu çalışmada son yıllarda özelleştirme uygulamaları ile gündemde olan Kamu İktisadi Teşebbüslerinin finansman sorunu incelenmektedir. Kamu İktisadi Teşebbüs'leri 1980 sonrası değişen iktisadi politikaların etkisiyle farklı bir finansman yapısı göstermektedirler. Yabancı kaynak ağırlıklı bu finansman yapısı, Kamu iktisadi Teşebbüslerinin mali göstergelerini bozmaktadır. Çalışmada yapılan diskriminant analizinde sözkonusu bozulma görülmektedir. Yabancı kaynak ağırlıklı finansman yapısı yararlanılan finansman kaynaklan tablolarından da görülmektedir. Dolayısı ile Kamu İktisadi Teşebbüslerinin mali göstergeleri yoğun yabancı kaynak kullanımı ve özellikle kısa vadeli yabancı kaynak niteliğindeki borçlar nedeniyle bozulmuştur. Bunun nedeni olarak 1980 sonrası devletin Kamu İktisadi Teşebbüsler' inden finansman desteğini çekerek Kamu İktisadi Teşebbüslerin kendi kaynaklarını yaratmalarını teşvik etmeleri gösterilebilir. Devletler bir yandan Kamu İktisadi Teşebbüslerinin kendi finansman kaynaklarını yaratmalarını teşvik ederken diğer yandan Kamu İktisadi Teşebbüslerin fiyatlarına yaptıkları müdahaleler ile kaynak yaratmalarına engel olmaktadırlar. Sonuçta çalışmamızda Kamu İktisadi Teşebbüslerinin finansman sorununun büyümesine uygulanan devlet politikalarının neden olduğu ortaya çıkmaktadır. Kamu İktisadi Teşebbüslerinin serbest fiyat politikalarını uygulama olanaklarını kısıtlayan engellerin giderilmesinin, sağlıklı bir finansman yapısına kavuşmalarında önemli olduğu tespit edilmektedir.
Özet (Çeviri)
III SUMMARY In this study, the financing problems of State-Owned Enterprises in conjunction with the recent privatisation practices are analysed. The liberization economic policies after 1980 have changed the financial structure of State-Owned Enterprises. This new financial structure formed heavily by foreign capital has deteriorated the financial performance indicators of State-Owned Enterprises. In the study, the deterioration is determined in the diskriminant analysis. The size of foreign capital in the financial structure of State-Owned Enterprises is seen in the financial resource tables. Therefore, the financial performance indicators of State-Owned Enterprises have deteriorated because of intense foreign capital use and especially debt in the form of short-term foreign capital. That the government has ceased to support State-Owned Enterprises in financial terms and encourage State-Owned Enterprises to create their own resources can be cited as the reason of this deterioration. On the one hand, the government has encourage State-Owned Enterprises to create their own resources. On the other hand, the government has prevented State-Owned Enterprises from creating their resources by intervening the prices of State-Owned Enterprises. In summary, our study, shows that the increasing financial problems of the State-Owned Enterprises are caused by the government policies. It's identified that the removal of restructions limiting the ability of State-Owned Enterprises to use free pricing policies is vitally important for the State-Owned Enterprises to have healthy financial structure.