İki farklı kardiyopleji kullanılan vakaların retrospektif değerlendirilmesi
Two different cardioplegen cases retrospective evaluation
- Tez No: 637540
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL TÜRKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Perfüzyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırmada, Modifiye Del Nido ve Plegisol Kardiyoplejisinin etkinliklerinin preoperatif ve postoperatif dönemde değerlendirmeleri yapılarak, hastalar üzerindeki etkinliklerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Araştırma, Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Ameliyathanesi'nde Ocak 2019 ile Mart 2020 tarihleri arasında koroner bypass cerahisi ameliyatı uygulanan 18 yaş üstü ve tedavi gören 30 hasta dahil edilmiştir. Hastalar randomize olarak iki gruba ayrılarak, Modifiye Del Nido Kardiyopleji ve Plegisol Kardiyopleji uygulanmıştır. Her iki grubun demografik bilgilerini, yapılan operasyonun türü, KPB süresi, aortik kross klemp süresi ile yandaş hastalıklıklarının bulunma durumları kaydedilmiştir. Bunun yanı sıra preoperatif ve postoperatif dönemde hastalardan alınan CK, CK-MB, Troponin-I, LDH değerleri kaydedilmiştir. Araştırmada Modifiye Del Nido grubundaki hastaların yaş ortalaması Plegisol grubundakinden daha düşüktü ve bu fark anlamlıydı. Her iki gruptada hipertansiyon, KOAH ve DM hastalığı erkeklerde kadınlara oranla daha fazlaydı ve bu fark anlamlıydı. Her iki gruptada Kardiyopulmoner bypass ve aortik kross klemp süresinin kadınlarda erkeklere göre daha uzundu. Modifiye Del Nido kardiyopleji grubunda ortalama KPB süresini ve aortik kross klemp süresi daha yüksek değerde ve bu fark anlamlıydı. Modifiye Del Nido kardiyopleji kullanılan grupta postop dönemdeki CK-MB, troponin, LDH değerleri plegisol gruba göre daha yüksek saptanmıştır. Araştırma sonucunda, Modifiye Del Nido kardiyopleji gruptaki ortalama KPB ve aortik kross klemp süresi ile postop dönemdeki CK-MB, troponin, LDH değerleri plegisol gruba göre daha yüksek saptanmıştır. Bu sonuçlardan plegisol kardiyoplejinin hem postop dönemdeki hasta stabilitesi hemde miyokard korunması açısından daha iyi olduğunu söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to evaluate the effectiveness of Modified Del Nido and Plegisol Cardioplegia in the preoperative and postoperative period, and to compare their effectiveness on patients. The study included 30 patients over 18 years of age who underwent coronary bypass surgery between January 2019 and March 2020 in Uludağ University Faculty of Medicine, Department of Cardiovascular Surgery. Patients were randomly divided into two groups and Modified Del Nido Cardioplegia and Plegisol Cardioplegia were applied. Demographic information of both groups, type of operation performed, CPB Duration, Aortic cross clamp time and concomitant diseases were recorded. In addition, CK, CK-MB, Troponin-I, LDH values obtained from patients were recorded in the preoperative and postoperative period. In the study, the mean age of patients in the Modified Del Nido group was lower than in the Plegisol group, and this difference was significant. In both groups, hypertension, COLD and DM disease were higher in men than in women, and this difference was significant. Cardiopulmonary bypass and aortic cross clamp time was longer in women than in men in both groups. In the Modified Del Nido cardioplegia group, the mean CPB time and aortic cross clamp time were higher and this difference was significant. CK-MB, troponin, LDH values in post-op period were higher in the group using modified Del Nido cardioplegia than the plegisol group. As a result of the study, the mean KPB and aortic cross clamp time in the modified Del Nido cardioplegia group and CK-MB, troponin, LDH values in the postoperative period were higher than the plegisol group. From these results, we can say that plegisol cardioplegia is better both in terms of patient stability and myocardial protection in the postop period.