Kardiyak cerrahide izole koroner arter baypass uygulanan hastalarda, kan kardiyoplejisi ve del nido kardiyoplejinin postoperatif yoğun bakımda kalma süresi, drenaj ve renal fonksiyonlar üzerindeki karşılaştırmalı etkilerinin retrospektif olarak değerlendirilmesi
The retrospective evaluation of the comparative effects ofblood cardioplegia and del nido cardioplegia on postoperative intensive care unit stay, drainage, and renal functions in patients undergoing isolated coronary artery bypass grafting surgery
- Tez No: 861599
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN YILDIRIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Kalp cerrahisinde yapılan kalp ameliyatlarının etkin ve başarılı uygulanması için akciğerler ile kalbin ameliyat esnasında işlevselliklerinin belli bir zaman süresince durdurulması ve diğer yandan dokulardaki perfüzyonun ve fizyolojik dolaşımın bazal derecede sağlanması hayati önem taşımaktadır.Kalbin diastolde durmasını sağlayan ve miyokardiyal korumayı sağlayan farklı içerikte kardiyopleji solüsyonları kullanılmaktadır.Bu çalışmamızda Kan Kardiyolejisi ile Del Nido Kardiyoplejinin postoperatif yoğun bakımda kalma süresi, drenaj ve renal fonksiyonlar üzerindeki etkilerini karşılaştırmayı amaçladık. Yöntem: Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniğinde 01.01.2022-01.01.2023 tarihleri arasında izole koroner arter baypass operasyonu yapılan hastalar retrospektiff olarak araştırıldı. Bu tarihler arasındaki hastalardan, 18 yaşından küçük olanlar, acil vakalar, reoperasyon (redo) hastalar, eşlik eden kardiyak cerrahisi olan hastalar, gebe ve emziren hastalar, kanser olan hastalar, akut ve/veya kronik böbrek yetmezliği olan hastalar, kanama diskrazisi olan hastalar, EF0,05) Otolog kan alınmayan hastalardan DNK uygulanan hastaların yoğun bakımda kalış süresi ortalaması (61,04±28,94) KK uygulanan hastaların yoğun bakımda kalış süresi ortalamasından (34,86±22,28) istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksekti (p=0,006). Kardiyopleji yöntemine göre yapılan karşılaştırmalarda uygulanan kardiyopleji yöntemiyle, postop üre, postop kreatinin, postop GFR, YBÜ'de kalış süresi, hastanede kalış süresi ve postop drenaj miktarları arasında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde farklılık saptanmadı (p>0,05). Sonuç: DNK uygulanan hastalarda KK uygulanan hastalara oranla daha uzun Aortik Kross Klemp süresi, daha fazla sayıda ABY ve daha yüksek dozda inotrop desteğine ihtiyaç olduğu tespit edildi. Kısıtlayıcı faktörler minimize edilerek daha geniş çaplı meta analizlerin yapılması kardiyoplejinin tercih edilmesinde önemli katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Purpose: For the effective and successful implementation of cardiac surgeries, it is vital to temporarily halt the functionality of both the lungs and the heart during the surgical procedure for a specific duration while simultaneously maintaining tissue perfusion and physiological circulation at a basal level. Different cardioplegia solutions with varying compositions are utilized to induce diastolic arrest of the heart and ensure myocardial protection. In our study, we aimed to compare the effects of Blood Cardioplegia and Del Nido Cardioplegia on postoperative intensive care unit stay, drainage, and renal functions. Method: Patients who underwent isolated coronary artery bypass grafting surgery at the Department of Cardiovascular Surgery, Necmettin Erbakan University Meram Faculty of Medicine Hospital, between January 1, 2022, and January 1, 2023, were retrospectively investigated. Patients who were younger than 18 years old, emergency cases, redo patients, patients with concomitant cardiac surgery, pregnant and lactating patients, patients with cancer, patients with acute and/or chronic renal failure, patients with bleeding dyscrasia, patients with EF 0.05). The mean intensive care unit (ICU) stay duration in patients who did not undergo autologous blood collection and received Del Nido cardioplegia (61.04 +/- 28.94) was statistically significantly higher than the mean ICU stay duration in patients received Blood cardioplegia (34.86 +/- 22.28) (p=0.006). In the comparisons made according to the cardioplegia method, no statistically significant differences were found between the applied cardioplegia method and postoperative urea, postoperative creatinine, postoperative GFR, ICU stay duration, hospital stay duration, and postoperative drainage amounts (p>0.05). Result: It was observed that patients who received Del Nido cardioplegia required longer aortic cross-clamp time, a greater number of coronary artery bypass grafts, and a higher dose of inotropic support compared to patients who received Blood cardioplegia. Minimizing limiting factors will contribute significantly to conducting more comprehensive meta-analyses, which will be crucial in informing the preference for cardioplegia methods.