Koroner arter by-pass cerrahisinde soğuk kan kardiyoplejisi ve normotermik kan kardiyoplejisinin miyokardiyal fonksiyonlar üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of cold blood cardioplegia and normothermic blood cardioplegia and myocardial functions in coronary arter by-pass surgery
- Tez No: 637542
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL TÜRKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Perfüzyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Kalp cerrahisinin başladığı ilk yıllardan beri miyokard korunması yerini almış ve zamanla daha riskli hastaların ameliyat edilmesiyle konunun önemi giderek artmıştır. Başlangıçta yaygın olarak kullanılan kristaloid kardiyopleji, Buckberg ve arkadaşlarının çalışmalarıyla daha çok soğuk kan kardiyoplejisine yönelmiştir. Sürekli soğuk kan kardiyoplejisi Bofınfin tarafından aort kapak replasmanında uygulanmıştır. Bu tekniğin amacı miyokard iskemisinin önlenmesidir. Ancak bu yöntemin rutin kullanıma girmesi ile ilgili daha fazla klinik araştırma gereklidir. Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Hastanesinde yapılan çalışmamız soğuk kan kardiyoplejisi uygulanarak opere edilmiş 20 hasta (pompa pleji) ve normotermik kan kardiyoplejisi uygulanarak opere edilmiş 20 hasta (anestezi pleji) dâhil edilerek toplamda 40 hasta üzerinde incelenmiştir. Her iki grubada kros altında 20 dakikada bir kardiyopleji verilmiştir. Seçilen tüm hastaların kalbin kasılma gücünü gösteren ejeksiyon fraksiyon (EF) değeri % 40'dan yüksekti. Bu çalışmada da, kardiyak Troponin T ve CK-MB miyokardiyal hasarlanmanın göstergesi olarak kabul edildi. Her iki grup içinde kan tetkikleri değerlendirmesi için preoperatif, postoperatif 6. 12. ve 24. saat CK-MB ve Troponin - T değerlerine bakıldı ve kayıt edildi. Servise çıkan hastaların 3.gün EF değerleri bakılarak raporlandırıldı. Elde ettiğimiz veriler istatistiksel olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Comparison of the effects of cold blood Cardioplegia and Normothermic blood Cardioplegia and Myocardial functions in Coronary arter by-pass surgery.Since the first years of heart surgery, myocardial protection has taken its place and the importance of the subject has gradually increased with the surgery of more risky patients. Crystalloid cardioplegia, which was commonly used at the beggining, was mostly directed towards cold blood cardioplegia with the studies of Buckberg and his friends. This technique has been a new turning point in heart surgery. Continuous cold blood cardioplegia was used by Bofinfin in aortical valve replacement. The aim of this technique is to prevent myocardial ischemia. However, more clinical research is needed for routine use of this method. Our study was studied on 40 patients in total, including 20 patients who were operated with cold blood cardioplegia(pump plegia) and 20 patients who were operated with normothermic blood cardioplegia(anesthesia plegia) at the Mehmet Akif Ersoy in Chest and Cardiovascular Surgery Hospital.In both of groups, cardioplegia was given every 20 minutes under the cross. The enjection fraction (EF) value showing the cantractile strength of all patients was higher than 40%. Troponin T and creatine kinase myocardial tabe(CK-MB) are used as an indicator of myocardial cell damage during cardiac surgery. In this study, cardiac Troponin T and CK-MB were accepted as an indictor of myocardial injury. Preoperative, postoperative 6th, 12th and 24th hours CK-MB and Troponin–T values were examined and recorded for the evaluation of blood tests in both groups.The EF values of the patients who came to the service were reported on the 3rd day. The data we optained were reporting to statistically. There was a statistically significant differance between the two groups in terms of patient temperature compared to the anesthesia, statistically significantly higher than. In the direction of the data we optained, it was determined that normothermic blood cardioplagiea we give from anesthesia in CPB had different effects on the variables.