Polimerlerin termodinamik ve yüzey özelliklerinin ters gaz kromatografi metoduyla incelenmesi
Investigation of thermodynamic and surface properties of polymers by inverse gas chromatography method
  1. Tez No: 637546
  2. Yazar: AYŞEGÜL ÇİĞDEM ADIGÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM CANKURTARAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Tezin ilk bölümünde, İstanbul Teknik Üniversitesi Araştırma Laboratuvarında 3-(4-(dimetil amino) fenil)-1-(4-hidroksifenil) prop-2-en-1-on modifiye poli(vinil benzil klorür) (PVBC-DMAC), dietanol amin modifiye poli(vinil benzil klorür)(PVBC-Dietanol amin) ve dibutil amin modifiye poli(vinil benzil klorür) (PVBC-Dibutil amin) polimerleri sentezlendi ve karakterize edildi. Daha sonra Yıldız Teknik Üniversitesi Araştırma Laboratuvarında, ters gaz kromatografi (TGK) metodu ile polimerlerin faz geçiş sıcaklıkları, termodinamik ve yüzey özellikleri araştırıldı. Bu amaçla, geniş bir sıcaklık aralığında çeşitli polar ve apolar çözücülerin polimerler üzerindeki alıkonma davranışları incelendi. Polimer-çözücü sistemleri için alıkonma diyagramlarından faz geçiş sıcaklıkları ve termodinamik denge sıcaklıkları belirlendi. Sonsuz seyreltiklikteki ağırlık kesri aktivite katsayıları, Flory-Huggins ve hal denklemi etkileşim parametreleri, etkin değişim enerji parametreleri hesaplandı. Daha sonra, izomer seçiciliği, adsorbsiyon termodinamik parametreleri, (serbest enerji, entalpi), polimerlerin dağıtıcı yüzey enerjileri, Lewis asit ve baz parametreleri hesaplandı. Ayrıca, TGK metodu ile belirlenen faz geçiş sıcaklıkları, DSC ile elde edilen sonuçlar ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
In the first part of this thesis, 3-(4-(dimethyl amino) phenyl)-1-(4-hydroxyphenyl) prop- 2-en 1-one modified poly(vinyl benzyl chloride) (PVBC-DMAC), diethanol amine modified poly(vinyl benzyl chloride) (PVBC-Diethanol amine) and dibutyl amine modified poly(vinyl benzyl chloride) (PVBC-Dibutyl amine) polymers were synthesized and characterized in Istanbul Technical University Research Laboratory. Then, phase transition temperatures, thermodynamics and surface properties of the polymers were investigated by inverse gas chromatography (IGC) method in Yildiz Technical University Research Laboratory. For this purpose, the retention behavior of various polar and non-polar solvents on polymers over a wide temperature range was examined. The phase transition temperatures and thermodynamic equilibrium temperatures were determined from the retention diagrams for polymer-solvent systems. The weight fraction activity coefficients in infinite dilution, Flory–Huggins and equation of state interaction parameters, effective exchange energy parameters were calculated. And then, isomer selectivity, adsorption thermodynamic parameters (free energy, enthalpy), dispersive surface energy of the polymers, Lewis acid and base parameters were calculated. In addition, the phase transition temperatures obtained by the IGC method were compared with the results obtained by DSC.