Adölesan basketbolcularda propriosepsiyonun kuvvet ve fonksiyonel parametreler üzerine etkisi
The effect of proprioception on strength and functional parameters in adolescent basketball players
  1. Tez No: 637567
  2. Yazar: GÜLSÜM MANDIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Egzersiz Fizyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma propriosepsiyon egzersizlerinin, adölesan basketbolcularda eklem pozisyon hissi, kuvvet, fonksiyonel stabilite ve dayanıklılık üzerine etkisini incelemek amacıyla yapıldı. Çalışmada 13-16 yaş arası basketbolcular rastgele biçimde egzersiz grubu (n=11) ve kontrol grubu (n=9) olarak ayrıldı. Egzersiz grubuna 6 hafta boyunca haftada 2 kez açık kinetik zincirde fonksiyonel propriosepsiyon egzersizleri yaptırıldı. Tüm katılımcılara egzersiz programı öncesi ve sonrası laboratuvarda izokinetik dinamometrede (Cybex Humac NORM) sırasıyla propriosepsiyon testi ve izokinetik kas kuvveti testi uygulandı. Katılımcılara farklı bir günde egzersiz programı öncesi ve sonrası sahada kapalı kinetik zincir üst ekstremite stabilite testi ve modifiye push-up testi yapıldı Propriosepsiyon ölçümü sırtüstü pozisyonda 0˚-180˚ hareket açıklığında omuz ekstansiyon fleksiyon yönünde 60˚ ve 120˚ hedef açılarda eklem pozisyon hissi ölçülerek gerçekleştirildi. Ardından aynı pozisyon ve hareket yönünde izokinetik kuvvet testi uygulandı.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the effect of proprioception exercises on joint position sense, strength, functional stability and endurance in adolescent basketball players. In the study, basketball players, aged 13-16, were randomly divided into two groups as exercise group (n = 11) and control group (n = 9). Exercise group performed open kinetic chain functional proprioception exercises twice a week for 6 weeks. Before and after the exercise program all participants were subjected to the proprioception test and isokinetic muscle strength test on the isokinetic dynamometer (Cybex Humac NORM) respectively. On a different day than laboratory tests, participants performed field tests, closed kinetic chain upper extremity stability test and modified push-up test before and after the exercise program. Proprioception measurement was performed by measuring the joint position sense at 60˚ and 120˚ target angles, in the supine position and direction of 0˚-180˚ shoulder flexion-extension. Isokinetic muscle strength test was applied in the same position and direction.