Farklı egzersiz yaklaşımları: Aktif video oyunlarının fiziksel uygunluk düzeyine etkisi
Different exercise approaches: Effect of active video games on physical fitness
- Tez No: 637568
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRİYE ÇAKIR ATABEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tez çalışması kapsamında sağlıklı genç kadın ve erkek katılımcılarda, 8 hafta süreyle haftada üç gün aktif video oyunu (AVO) oynamanın ve yüksek şiddetli klasik (koşu) egzersizin fiziksel uygunluk ve bazı algısal değişkenlere etkilerinin gruplar arası [aktif video oyun grubu (AVOG), koşu egzersizi grubu (KEG) ve kontrol grubu (KG)] ve cinsiyetler arası karşılaştırılarak incelenmesi amaçlanmıştır. Katılımcılar 3 gruba randomize ayrılmıştır ve çalışmayı 73 gönüllü katılımcı tamamlamıştır (AVOG: 12 erkek, 12 kadın, KEG: 14 erkek, 10 kadın, KG: 13 erkek, 12 kadın). Sekiz haftalık uygulamanın öncesinde ve sonrasında katılımcıların fiziksel uygunluk bileşenleri kardiyorespiratuar dayanıklılık (VO2 maks), maksimum kas kuvveti (MKK), kassal dayanıklılık (KD), esneklik ve vücut kompozisyonu (VK) ile değerlendirilmiştir, algısal değişkenler ise algılanan zorluk derecesi (AZD) ve fiziksel etkinlikten hoşlanma düzeyi (HD) ile sınırlandırılmıştır. Veriler, ön test verilerinin kodeğişken olarak atandığı, karışık tasarımlı, gruplar arası ve grup içi univariate iki yönlü varyans analizi ile test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis study aims to investigate the effects of playing active video games (AVG) and vigorous intensity classical exercise (running) for 8 weeks, in terms of perceptual responses and physical fitness components by comparing between groups and sexes. Participants were randomized into three groups. Seventy-three volunteers completed the study: AVG n=12 men, n=12 women; Running n=14 men, n=10 women; Control n=13 men, n=12 women. In order to evaluate the physical fitness components of participants, cardiorespiratory endurance (VO2 max), maximal muscle strength (MMS), muscular endurance (ME), flexibility, body composition (BC), and for the detection of perceptual changes, rating of perceived exertion (RPE) and physical activity enjoyment score (ENJ) were examined. The data were tested with mixed design, between group and within group, univariate two-way analysis of variance, in which pretest data was assigned covariate.