Kliniğimizdeki son 15 yıldaki gebelik hipertansiyonu olan hastaların antenatal ve postnatal sonuçlarının değerlendirilmesi
Assessment of antenatal and postnatal results of patients with pregnancy hypertension in the last 15 years in OUR clinic
- Tez No: 637608
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLİZAR FÜSUN VAROL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada 01/01/2003 ve 01/01/2019 tarihleri arasında Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum kliniğinde doğum yapmış preeklampsi olan 342 gebe ile miadında doğum yapmış sağlıklı 70 kişilik kontrol grubu olarak ayrılan hastalar retrospektif olarak inceleyerek, bu hastalardan elde edilen bulguların literatür ile uygunluğunu araştırılmıştır. Hastaların biyokimyasal paremetrelerini ve klinik bulgularını antenatal ve postnatal olarak kendi aralarında kıyaslayarak incelenmesi amaçlanmıştır. Gebelerin preeklampsi durumları incelendiğinde %38,6'sının early onset preeklampsi, %61,4'ünün late preeklampsi olduğunu saptandı. Preeklampsi etiyolojileri incelendiğinde ise %68,4'ünün etyolojisinin bilindiği ve en sık görülen etiyolojiyi %17,5 oran ile kronik hipertansiyon olarak bulundu. Bunu %16,1'inde preeklampsi öyküsü, %12'sinde gestasyonel diyabetin takip ettiği sonucuna ulaşıldı.Early onset preeklampsi olan hastaların late preeklampsi olan hastalara göre daha fazla oranda intrauterin gelişme geriliği durumu olduğunu bulundu. Early onset preeklampsi olanların late preeklampsi olanlara göre; sistolik ve diyastolik kan basıncı ortalama değerlerinin, doğum öncesi lökosit, nötrofil, ortalama hücre hacmi, protrombin aktivitesi, alanin aminotransaminaz, aspartat aminotransaminaz, üre, laktat dehidrojenaz değerlerinin anlamlı derecede yüksek olduğu görüldü. Tam tersi olarak ise Early onset preeklampsi olanlarda doğum öncesi prtotrombin, aktive parsiyel tromboplastin zamanı, uluslarası normalleştirilmiş oran, kreatinin late preeklampsi olanlara göre anlamlı derecede daha düşük olduğu bulundu. Preeklampsi olan hastalar ile sağlıklı doğum yapan grup arasında preeklampsi olma durumunu öngörme gücünü ölçme amaçlı regresyon analizi yapıldığında, ortalama hemoglobin konsantrasyonu,Sistolik kan basıncı,diyastolik kan basıncı,platelet/ortalama platelet hacmi daki bir birimlik standart sapma artışının sırasıyla;1,203 , 1,129 , 1,196 , 1,100 kat preeklampsi olma riskini arttırdığı saptanmıştır. Gebelikte hipertansiyon görülen gebeler ile sağlıklı doğum yapan grup arasında preeklampsi olma durumunu öngörme gücü sistolik kan basıncı, diyastolik kan basıncı ve platelet/ortalama platelet hacmi oranı birlikte değerlendirildiğinde istatistiksel olarak anlamlılık oranı artmıştır Sonuç olarak; preeklampsinin anne ve fetus için ciddi sonuçları olan gebelik komplikasyonu olması nedeniyle bu kadınlarda tanı konulabilmesi için risk faktörlerinin yanında hematolojik parametrelerin de değerlendirilmesine ihtiyaç vardır
Özet (Çeviri)
In this study,342 pregnant those are preeclampsia, as case group,and 70 pregnant without any health problem,as a control group,gave birth in Trakya University Gynecology and Obstetrics Clinic between the dates 01/01/2003 and 01/01/2019are analyzed retrospectively and obtained findings from these patients are compared with the results of studies in literature.It's aimed to analyze biochemical parameters of patients and clinical findings as antenatal and postnatal with comparing between each other. It's obtained that 38.6%of these pregnants are early onset preeclampsia,and 61,4% are late preeclampsia.When preeclampsia etiologies are analyzed,it's identified that 68.4% of etiologies are known and most frequent one is hypertension with 17.5%ratio.Preeclampsia history is following the hypertension with 16.1%and gestational diabetes after with 12%.It's also identified that the patients having early onset preeclampsia are suffering from intrauterine growth restriction more than the patients having late preeclampsia. It is observed that early onset preeclampsia patients have systolic and diastolic blood pressure,antenatal leukocyte,neutrophil,mean corpuscular volume,prothrombin time activity,alanine aminotransferase,aspartate aminotransferase,urine,lactate dehydrogenase values that are significantly higher compared to late preeclampsia patients.Oppositely,antenatal prothrombintime,activated partial thromboplastintime,international normalized ratio,creatinine values are significantly lower. When regression analysis conducted between the patients with preeclampsia and healthy group to measure the foresee power of developing preeclampsia,one percent rise in standard deviation of mean corpuscular haemoglobin concentration,systolic blood pressure and diastolic blood pressure increase developing preeclampsia risk 1.203,1.129 and 1.196 times in order. When multiple regression analysis conducted between the patients with hypertension and healthy group to measure the foresee power of developing preeclampsia,it is obtained that platelet/mean platelet volume ratio,systolic and diastolic blood pressure and are identified as significant predictors. In conclusion,hematological factors are also needed to be evaluated in addition to risk factors to make a diagnose to these pregnant women since the preeclampsia is a maternity complication with serious consequences for both mother and infant