Geç preterm (34-36+6 gebelik haftası ) dönemde yapılan antenatalkortikosteroid tedavisinin maternal, fetal ve neonatal etkileri
  1. Tez No: 882960
  2. Yazar: BÜŞRA AYTAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA ESİM BÜYÜKBAYRAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı kliniğimizde geç preterm dönemde antenatal kortikosteroid uygulaması yapılıp yapılmaması konusunu netleştirmek amacıyla retrospektif olarak son 5 yıldaki bu grup hasta dosyalarının taranması, maternal, fetal ve neonatal etkilerinin araştırılması hedeflenmiştir. Böylece, geç preterm dönemde (34 ile 36+6 haftalar arasında) yapılan antenatal kortikosteroid tedavisinin maternal fetal ve neonatal etkileri konusunda literatüre katkı sağlamak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum kliniğine 2018-2023 yılları arasında başvuran ve 34 ve 36+0/6 gebelik haftasında olan ve bu haftalar arasında antenatal kortikosteroid tedavisi alan tekil ve ikiz 199 gebe ve 209 bebek çalışmaya alınmıştır. Çalışma kriterlerine uygun olan hastaların bilgileri hastane Origo Bilgi Sisteminden taranmıştır. Bulgular: Çalışmamızda ortalama steroid yapılma haftası 34,5±0,7 olarak bulunmuştur. Bebeklerin 153'üne (%73,2) 34. haftada,46 'sına (%22) 35. haftada, 10(%4,8) bebeğe de 36.haftada steroid yapılmıştır. Solunum patolojileri toplamda 67 (%32,1) bebekte izlenmiştir ve en sık gözlenen solunum patolojisi TTN (Yenidoğan Geçici Takipnesi) 59 (%28,2) bebekte gelişmiştir. Antenatal kortikosteroid tedavisi alan bebeklerden sadece 1 (%0,5) bebekte neonatal hipoglisemi gelişmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of our study is to clarify the issue of administering antenatal corticosteroids in the late preterm period in our clinic by retrospectively reviewing the medical records of this patient group over the last 5 years and investigating the maternal, fetal, and neonatal effects. Thus, it is aimed to contribute to the literature on the maternal, fetal, and neonatal effects of antenatal corticosteroid treatment administered in the late preterm period (between 34 and 36+6 weeks). Materials and Methods: A total of 189 pregnant women and 199 babies, who were admitted to the Department of Obstetrics and Gynecology at Marmara University Pendik Training and Research Hospital between 2018 and 2023, were included in the study. These participants were at 34 to 36+6 weeks of gestation and received antenatal corticosteroid treatment during this period. Data of the patients who met the study criteria were retrieved from the hospital's Origo Information System. Results: In our study, the average week of steroid administration was found to be 34.5±0.7. Steroids were administered to 153 (73.2%) of the babies at 34 weeks, 46 (22%) at 35 weeks, and 10 (4.8%) at 36 weeks. Respiratory pathologies were observed in 67 (32.1%) of the babies, with the most common being TTN (transient tachypnea of the newborn) in 59 (28.2%) babies. Neonatal hypoglycemia developed in only 1 (0.5%) baby who received antenatal corticosteroid treatment; this baby was born to a diabetic mother and received treatment at 34 weeks.