Adana ili, Yüreğir ilçesinin 1950-1986 yılları arasındaki fiziksel gelişimi
Physical development of Yüreğir district, Adana province between the years 1950-1986
- Tez No: 637613
- Danışmanlar: PROF. DR. FAZİLET DUYGU SABAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 436
Özet
Bu çalışma, Adana tarihi kent merkezinin ve Seyhan Nehri'nin karşı yakasını oluşturan Yüreğir İlçesi'nin kent tarihi araştırmasıdır. Yüreğir İlçesi'nin ilk oluşumundan 1986 yılındaki ilçe sınırlarına ulaşana kadarki süreçte demografik, kentsel, sosyal, kültürel ve ekonomik yapısının dönüşümünü ortaya koymayı ve 1950-1986 yılları arasında geçirdiği fiziksel değişimin kent ve mahalle düzeyinde izini sürmeyi hedefleyen çalışmada ana materyal olarak; yazınsal kaynaklar, arşiv belgeleri, haritalar, hava fotoğrafları ve röportajlar kullanılmıştır. Tez kapsamında içerik analizi, morfolojik analizler, imaj analizleri ve sözlü tarih araştırmaları olmak üzere dört farklı yöntem kullanılmıştır. Çalışmanın sonunda Yüreğir'in fiziki yapısındaki değişim ortaya konulmuştur. Kentsel-morfolojik gelişimi üzerine herhangi bir çalışma yapılmamış olan Yüreğir ilçesine odaklanan bu çalışma ile Adana kent araştırmalarına dair önemli bir boşluğu doldurmak hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is survey of the urban history of the town of Yüreğir which forms the eastern side of the city of Adana and the Seyhan River. As the main material of the study, which aimed to reveal the transformation of the demographic, urban, social, cultural and economic structure in the period from the first formation of Yuregir District to reach the boundaries of the district in 1986, and to trace the physical change it went through between 1950-1986 at the city and neighborhood level; literary sources, archival documents, maps, aerial photographs and interviews were used. Within the scope of the study, materials were analyzed using four different methods: content analysis, morphological analysis, image analysis and oral history research. As a result of the study, the change in Yüreğir's physical structure is revealed. This master thesis, which focuses on the urban-morphological development of Yüreğir district, has aimed to fill an important gap in the history of the city of Adana.