Beden eğitimi öğretmenlerinin bilgi paylaşımına yönelik tutumları ile mesleki öz yeterlikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The study on the relation of physical education teacher's for information sharing and professional self-efficacy
- Tez No: 637637
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇALIK VELİ KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Beden eğitimi öğretmenlerinin bilgi paylaşımına yönelik tutumları ile mesleki öz yeterlikleri arasındaki ilişkisinin incelendiği bu araştırmada, ayrıca cinsiyet, yaş, çalıştıkları kurum, eğitim durumları ve meslekte geçirdikleri süre değişkenlerine göre farklılıkları araştırılmıştır. Araştırmanın evrenini 2018-2019 eğitim öğretim yılı içerisinde Türkiye genelinde görev yapan 30.345 beden eğitimi öğretmeninden, örneklem grubu ise 416 beden eğitimi öğretmeninden oluşmuştur. Araştırmanın verileri; Kişisel Bilgi Formu, Bilgi Paylaşımına Yönelik Tutum Ölçeği, Öğretmen Öz yeterlik Algısı Ölçeği ile elde edilmiştir Araştırmada elde edilen veriler; SPSS 21 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, which examined the relationship between the attitudes of physical education teachers towards information sharing and their professional self-efficacy, the differences were investigated according to the variables of gender, age, institution, educational status and time spent in the profession. The research population in the 2018-2019 academic year 30 345 physical education teachers working in Turkey, the sample group consisted of 416 physical education teachers. The data of the research; It was obtained with Personal Information Form, Attitude Toward Information Sharing Scale, Teacher Self-efficacy Perception Scale. It was analyzed using SPSS 21 package program.