Sosyal hizmetlerin kentsel örgütlenmesi ve işleyişi: İstanbul örneği
Urban organization and functioning of social services: Istanbul sampling
- Tez No: 63764
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAN TOMANBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 264
Özet
Bu araştırmada İstanbul'da, Büyükşehir Belediyesi ve sınırları içerisindeki ilçe belediyeleri ve îl Sosyal Hizmetler Müdürlüğü'ne bağlı olarak yürütülen sosyal hizmetlerin, mevcut durumu, örgütlenmesi ve işleyişi ve karşılaşılan sorunlar saptanmaya çalışılmıştır. Mevcut durumun saptanması bu kurumlara bağlı olarak verilen sosyal \ hizmetlerin geliştirilmesine yardımcı olacaktır. Bu araştırmanın verileri genel tarama modeli uygulanarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve sınırları içerisindeki ilçe belediyelerinin tümü (28) ve îl Sosyal Hizmetler Müdürlüğü'nden elde edilmiştir. Araştırmanın verileri belediyelere üç ayrı görüşme formu uygulanarak toplanmıştır. Bu formlar; belediyelerin verdiği sağlık hizmetleri için, belediyenin sağlık işleri müdürlüğü yetkililerine, sosyal ve kültürel hizmetleri için bu hizmetlerle ilgilenen müdürlük yetkililerine, İstanbul'un sosyal sorunları ve belediyelerin geliştirmeyi düşündüğü hizmetler ve diğer sübjektif veriler için Belediye Başkan yardımcılarına uygulanmıştır. Ayrıca varsa belediyelerin çalışma raporlarından da yararlanılmıştır. ' Belediyelerde yataklı sağlık hizmeti kuruluşları yoktur. Bütün belediyelerin verdiği sağlık hizmetleri genellikle koruyucu sağlık hizmetleri türündendir. Belediyelerle ilgili Kanunlarda belediyeler tarafından verilmesi öngörülen hizmetler ve kuruluşlar sosyal yardım hizmetleri, kreş ve gündüz bakımevleri, meslek edindirme ve beceri kazandırma kursları ve kültür merkezleri dışında belediyelerin çoğunluğunda bulunmamaktadır. Belediyelerin verdiği sosyal hizmetler içerisinde sosyal yardımlar ve sosyal ve kültürel etkinlikler ağırlıktadır. Sosyal hizmetlerin belediyelerde örgütlenmesi ve sosyal çalışmacı istihdamı yetersizdir. Belediye Başkan Yardımcıları'na göre ilçelerde görülen sosyal sorunlar içerisinde en çok görülenleri; boş zamanların değerlendirilmesi, işsizlik ve yoksulluktur. İstanbul'un sosyal sorunlarıiçerisinde göç sorunu ilk sırada gelmektedir. Belediye Başkan Yardımcıları belediyelerin sosyal hizmetlerle ilgili görevlerinin, yetkilerinin ve sosyal çalışmacı istihdamının artırılmasını istemektedirler. İstanbul il Sosyal Hizmetler Müdürlüğü ve bağlı kuruluşları tarafından verilmekte olan hizmetlerde başta personel ve örgütlenme yetersizliği olmak üzere çeşitli Sorunlarla karşılaşılmaktadır. Çocuk yuvaları, yetiştirme yurtlan, huzurevleri, kreş ve gündüz bakımevleri ve rehabilitasyon merkezleri ile hizmetler yürütülmektedir.
Özet (Çeviri)
±±± In this research we tried to bring into light the organizational charts, standing planning operation, and the problems of Greater Municipality of Istanbul, its related township municipalities and Provincial Social Service Directorate. The content of this data was gathered by using general survey methods within Istanbul Greater Municipality and its related township municipalities (28) and Province Social Services Directorate. During the survey three different questionnaire form was used and it was applied to health services department officials for health related issues, for social and cultural services, department of social and cultural relations officials and for subjective data the questionnaire was directed to Deputy Mayors of Istanbul. One point coming into light is that municipalities extensively render protective health services in Istanbul. The social relief aid, social nursery school, on job training and cultural centers are the only services provided by the municipalities and j although it was stipulated in the law most of the services are not V provided by them due to various reasons. Compared to other services cultural activities and social aids can be said to be rendered by municipalities. It can be commonly claimed that the prevailing social service organization and the social worker employment level are insufficient in municipalities. ^. * /c«c