Trafik yönetim ve denetim hizmetlerinin belediyelere devredilmesi
Transferring the traffic management and controling services to the municipalities
- Tez No: 81799
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DOĞAN LEBLEBİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
II ÖZET Türkiye'nin idari yapısı Anayasanın 123. maddesi gereğince“Merkezden Yönetim”ve“Yerinden Yönetim”ilkesine dayanır. Demokrasinin vazgeçilmez birer kurumu olan yerel yönetimler bütün dünyada her gün biraz daha önem kazanmaktadır. Türkiye uzun yıllardır, yerel yönetimlerin kuruluş, görev, mali kaynaklarının geliştirilmesi, merkezi yönetim kuruluşları ile ilişkilerinin iyileştirilmesi gibi yeniden yapılanma ve düzenleme çabalan içindedir. 1980'li yıllardan sonra trafik hizmetlerinin bir mahalli idare birimi olan belediyelere devredilmesi yeniden yapılanma çalışmaları içinde yer almaktadır. Günümüzde; özerklik ve demokratik katılım kavramlarının yanı sıra, yerel kaynakların kullanımında verimlilik, hizmet sunumunda etkinlik ilkelerinin gözetilmesi büyük önem kazanmıştır. Merkezi idarenin yerel nitelikte sayılabilecek hizmetleri yüklenmesi bürokrasiyi arttırmakta bu da hizmetlerin görülmesinde beklenen performansı azaltmaktadır. Çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci Bölümde; Trafiğin tanımı, önemi, tarihçesi, Türkiye'deki Trafik mevzuatının tarihsel gelişimi, trafik yönetiminden sorumlu kurumlar, kuruluşlar gibi, genel açıdan Türkiye'deki trafik yönetiminin işleyişi konusunda genel bir fikir verilmeye çalışmıştır. İkinci bölümde; Trafik yönetimi sürecinde; personel, karar alma, mevzuat örgütlenme, eğitim ve uygulama konularında ortaya çıkan sorunlara değinilmiş, bunun yayında bu sorunlara, çeşitli öneriler getirilerek tartışılmıştır. Üçüncü bölümde; Trafik hizmetlerinin aksamasına neden olan ve yeni trafik yönetim sistemlerinin geliştirilmesinde bir dayanak oluşturan“Kentsel UlaşımIll Sorunlan”na değinilmiştir. Kentsel Ulaşım Sorunlarına etki eden faktörler, bu sorunların olumsuz etkileri ve ekonomik boyutları bu kısmın temelini teşkil etmektedir. Dördüncü bölümde; çalışmanın diğer bölümlerinde geçen, Türkiye'deki trafik olgusunun daha iyi anlaşılabilmesi amacıyla, özellikle gelişmiş Avrupa ülkelerinden, İngiltere, İspanya, Norveç, İtalya, Almanya, Fransa, Hollanda ve İsviçre'deki trafiği düzenleyen yasal dayanaklar, trafik polisi ve trafik suçlarına ilişkin süreçten bahsedilmiştir. Beşinci bölümde; araştırmanın ana temasını teşkil eden Trafik yönetiminin belediyelere devri gereksiniminin nereden kaynaklandığına değinilmiş, daha önce yapılmış olan bir Kanun Hükmünde Kararname hakkında çeşitli kuruluşların görüşlerine yer verilmiştir. Konu hakkında kabul edilen bir yasa tasarısının uygulanabilirliği üzerinde tartışılmış, ayrıca trafik hizmetlerinin belediyelere devredilmesinin imkansız olduğu görüşlerine de yer verilmiştir. Son kısımda ise, araştırma süresince karşılaşılan sorunlar, ve elde edilen kazanımlar neticesinde bir sentez yapılarak yeni bir trafik yönetim modeli olarak“Trafik Yönetimi Üst Kurulu”önerilerek, bu yapılanmanın trafik yönetiminde nasıl bir çözüm getireceği üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The administrative structure of Turkey is based on central and local administration principles according to the section 123 of Turkish Constitution. The reorganisations of the local governments increasingly become more important through the world day by day. Turkey has been in efforts of reorganisation and arrangements like developing the structure, function and financial resources of local governments and improving the relations with central administration for many years. The subject, the transfer of the traffic services to the municipality, has been discussed as an important part of reorganisation studies since 1980. Today, not only the concepts of autonomy and democratic participation but also effective use of local resources and quality in public services have gained great importance. Loading provision of public services in local character on central government has increased bureaucratic procedures and this is likely to decrease the efficiency and effectiveness of these services. This study consists of four sections. In the first section, the meaning, importance and history of traffic and the historical development of traffic law in Turkey were mentioned, and an outline is tried to be drawn about the general traffic system implementation and responsible organisations. In the second section, a general information about some problems in traffic management process in personnel, decision making, legal aspects, organisation, education and applications are debated, on the other hand, some solutions are offered for these matters.In the third section; it is mentioned about transportation matters of cities which hamper the traffic services and cause to develop new traffic systems. The basis of this section are the factors which effect these matters, the economic aspects and negative effects of city transport problems. In the fourth section, it is examined the legal basis, traffic police and traffic offences process in Europe Countries like England, Spain, Norway, Italy, Germany, France, Holland and Switzerland, in case of being understood traffic event in Turkey. In the fifth section; it is discussed the necessity of transferring the traffic services to the municipality which is the main subject of this study, also it is given some opinions of different organisations about a previous law and debated favourableness of a draft law. At the same time, some impossible opinions about the main subject are mentioned. Finally, a model named“High Traffic Management Committee”is offered to overcome problems of traffic services.