Kentsel çevrenin inşasında belediyelerin planlama hizmetinin rolü
Role of the municipalities planning service on constructing of urban environment
- Tez No: 298243
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL GÖRMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentleşme ve Çevre Sorunları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Yapılan çalışma, kentsel çevrenin inşasında belediyelerin planlama hizmetinin rolü üzerine odaklanmaktadır. Çalışmada planlama hizmetinin, bazı açılardan doğal ve kentsel çevre üzerinde olumsuz sonuçları olsa da, doğru yöntemlerle kentsel alandaki dengeleri ve ilişkileri gözettiğinde kentsel çevrenin inşasında vazgeçilmez bir araç olduğu vurgulanmak istenmiştir. Ayrıca çalışma ile kentsel çevrenin inşasında belediyelerin planlama hizmetinin daha verimli ve aktif kullanılmasına yönelik değerlendirmelerde bulunarak çözüm önerileri üretilmesi hedeflenmiştir.Çalışma kentsel çevreyi şekillendiren ve belediyelerinde görev ve yetki sahibi olduğu fiziki planları kapsamaktadır. Ayrıca, kentsel çevrenin unsuru niteliğinde olan ve kentsel çevrenin inşasında önemli olan etkileşim alanlarını konu edinmektedir. Bunun yanın da Türkiye'deki durum çerçevesinde değerlendirmeler içermektedir. Çalışma teorik bir yaklaşımla, ilgili çalışma, araştırma ve bilgilere yönelik toplanan yazılı kaynaklar çerçevesinde oluşturulmuştur. Belediyenin, görev ve yetkileriyle birlikte değerlendirildiğinde, sunduğu planlama hizmetinin elindeki en önemli araçlardan biri olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Belediye bu aracı kullanarak kentsel çevrenin inşasında önemli rol üstlenmektedir. Belediyenin kentsel çevrenin inşasında, planlama hizmetini aktif olarak kullanabilmesi için; idari, ekonomik ve teknik açılardan güçlü, olumsuz etkilenmeden uzak bir yönetim şeklinde örgütlenmesi gerekmektedir. Ayrıca planların da katılımcılığa ve işbirliğine dayalı, bütüncül, çok yönlü ilişkileri hesaba alan, stratejik ve bilimsel verilerden yararlanan bir yaklaşımla hazırlanması gerektiği anlaşılmıştır.Anahtar Sözcükler1. Kentsel Çevre2. Planlama3. Belediye4. İmar5. Kentsel Genişleme
Özet (Çeviri)
The study focuses on the role of municipal planning services in construction of urban environment. In the study, it has been emphasized that, although planning service has negative consequences in some ways on the natural and urban environment, it is an indispensable tool when supervise with correct methods in urban areas balances and relations in the construction of the urban environment. Also with the study, municipalities in the construction of urban environmental planning services for more efficient and active use of the assessment are to produce solutions. The study covers physical planning, Shaping the urban environment and municipalities? owner of the duties and powers. Which are the elements of urban environment and urban environment interaction is important in the construction fields. Also includes the point that the situation in Turkey within the framework of this evaluation. A theoretical approach to the study, relevant work, research and information collected for was created within the framework of written sources. The study has been created by theoretical approach within the framework of written sources that are related with relevant work, research and information As a result, municipality as the unit of government closest to the urban environment has an important role in the construction of the urban environment. Municipality, its duties and privileges are considered together, as one of the most important tools in the hands of its planning service has been concluded. Municipality plays an important role in the construction of urban environment using this tool. Municipality's urban environment, construction, planning to use the service actively, administrative, economic and technical aspects of a strong, far from being affected negatively in the form of a government should be organized. In addition, it has been understood that plans based on participation and cooperation should be prepared according to a approach which account a holistic, multi-faceted account of the relations, use strategic and scientific data.Key Words1. Urban Environment2. Planning3. Municipality4. Reconstruction5. Urban Sprawl