Mevcut deprem yönetmeliği (TBDY-2018) ve yürürlükten kaldırılan deprem yönetmeliği (TDY-2007)nin yeni betonarme bina tasarımı açısından kıyaslanması
Comparison of the current earthquake code (TBDY-2018) and the abolished earthquake code (TDY-2007) in terms of new concrete building design
  1. Tez No: 637669
  2. Yazar: SAYED QASIM SADAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN SAĞIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
Depremler tüm yeryüzünde büyük can ve mal kayıplarına sebep olan doğal afetlerden biridir. Türkiye'nin de önemli bir bölümü deprem tehlikesi altında yer almaktadır. Geçmişte birçok deprem yaşanmış, çok fazla can ve mal kaybına yol açmıştır. Son yüzyılda yaşanan depremlerde on binlerce insan kaybı yaşanırken binlerce bina çökmüş ve birçok yapı da hasar almıştır. Dolayısıyla yapacağımız tüm yapılar depreme karşı dayanıklı ve güvenilir olmak zorundadır. Yapıların depreme dayanıklı olması ve deprem hasarlarının minimuma indirilebilmesi için gereken bazı yapım kurallarına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu yapım kuralları Bayındırlık ve İskân Bakanlığı tarafından yayınlanan“Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında Yönetmelik”ile belirlenmiştir. Bu çalışmada öncelikle TDY-2007 ve TBDY-2018 deprem yönetmeliklerinde yer alan deprem hesabı ve betonarme tasarım için gerekli kural ve parametrelere yer verilmiştir. Daha sonra yeni betonarme bina tasarımı için farklı örnekler seçilmiştir. Seçilen örneklerin TDY-2007 ve TBDY-2018 yönetmelikleri açısından dayanıma göre tasarımı yapılmıştır. Tasarımları yapılan örneklerde her iki yönetmelik için zemin sınıfının ve kat sayısının tasarım üzerindeki etkisi incelenmiştir. Elde edilen sonuçlardan doğal titreşim periyotları, taban kesme kuvvetleri, göreli kat ötelemeleri sayısal olarak kıyaslanmış ve oluşan farklılıklar seçilen örnekler üzerinde gösterilmiştir. Daha sonra çıkan sonuçlar tablolar ve grafiklerle desteklenerek yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Earthquakes are one of the natural disasters that cause great loss of life and property all over the world. An important part of Turkey is also included under the threat of earthquakes. There have been many earthquakes in the past, causing a lot of loss of life and property. While tens of thousands of people have been lost in earthquakes in the last century, thousands of buildings have collapsed and many structures have been damaged. Therefore, all the structures that we will build must be resistant to earthquake and reliable. Some construction rules are needed for the structures to be earthquake resistant and to minimize earthquake damage. These construction rules were determined by the“Regulation on Buildings to be Built in Earthquake Zones”published by the Ministry of Public Works and Settlement. In this study, firstly, the rules and parameters required for earthquake calculation and reinforced concrete design in TDY-2007 and TBDY-2018 earthquake regulations are included. Then different examples were selected for the new reinforced concrete building design. The selected samples are designed according to strength in terms of TDY-2007 and TBDY-2018 regulations. In the designed examples, the effect of ground class and number of floors on the design was examined for both regulations. From the results obtained, natural vibration periods, base shear forces, relative floor shifts were compared numerically and the differences were shown on the selected samples. The next results were interpreted by supporting them with tables and graphics.