TDY 2007 ve TBDY 2018'e göre döşeme sistemleri farklı olan betonarme yapıların sismik davranışlarının kıyaslanması
Comparison of earthquake behavior of reinforced concrete structures with different flooring systems according to TDY 2007 and TBDY 2018
  1. Tez No: 758525
  2. Yazar: ARİF BİLKAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADİR KILINÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Dünyadaki birçok ülke gibi ülkemizde yer alan bölgelerin büyük bir kısmı deprem tehlikesi ile karşı karşıyadır. Önlenemeyen bir doğa olayı olan depremler, dünyada büyük oranda maddi ve manevi kayıplara sebebiyet vermektedir. Meydana gelen depremlerin verdiği ağır hasarları önlemek maksadıyla yapının inşa edilmeden öncesinde ve inşa sırasında konulan kurallar bazında, can ve mallarda oluşan kayıpların minimum düzeye indirmek için deprem yönetmelikleri ortaya çıkarılmıştır. Deprem yönetmeliği ülkemizde ilk olarak 1940 senesinde yürürlüğe girmiş ve şimdiye dek 9 defa revizyonu yapılmıştır. Bu tez çalışmasında mevcut yönetmelik olan Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği (TBDY 2018) ile yürürlükten kaldırılan Türkiye Deprem Yönetmeliğine (TDY 2007) uygun olan 15 katlı mevcut bir betonarme yapı projesi plak döşeme ve kaset döşeme sistemleri ile tasarlanarak örnek alınmıştır. Örnek yapı için Z3-ZC yerel zemin sınıfları kabul edilmiş ve TDY 2007 yönetmeliğindeki 4 deprem bölgesi referans alınarak her bölgeden ikişer konum seçilmiştir. Seçilen konumların TBDY 2018 yönetmeliğinde AFAD'ın Türkiye Deprem Tehlike Haritası'ndan alınan kısa ve uzun periyotlarına ait değerleri kullanılarak iki deprem yönetmeliğinde değişik olan tasarım ivme spektrumları elde edilmiştir. Elde edilen değerler ile farklı döşeme sistemlerine sahip betonarme yapının sismik hesaplamaları Sta4CAD programı ile yapılmıştır. Analiz sonucunda iki yönetmelik için ayrı olarak göreli kat ötelemeleri, kat deplasman değerleri ve deprem yükleri elde edilmiştir. Bulunan değerler grafikler haline getirilerek karşılaştırılmıştır. Karşılaştırma sonucunda yeni yönetmeliğe göre spesifik sonuçlar alındığı bu sayede daha gerçekçi ve güvenli sonuç alındığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Like many countries in the world, most of the regions in our country are faced with the danger of earthquakes. Earthquakes, which are an inevitable natural phenomenon, cause great material and moral losses in the world. In order to prevent the heavy damage caused by the earthquakes, earthquake codes have been revealed in order to minimize the loss of life and property within the framework of the rules set before and during the construction of the building. Earthquake code came into effect for the first time in our country in 1940 and has been revised 9 times until now. In this thesis, an existing 15-storey reinforced concrete structure project, which complies with the current code, Turkish Building Earthquake Code (TBEC 2018) and Turkish Earthquake Code (TEC 2007), which was abolished, was designed with conventional slab and waffle slab systems and taken as an example. Z3-ZC local soil classes were accepted for the sample structure and two locations were selected from each region, taking as reference the 4 earthquake zones in the Turkish Earthquake Code (TEC-2007). By using the short and long period values from AFAD's Turkey Earthquake Hazard Map in the Turkish Building Earthquake Code (TBEC-2018) code of the selected locations, the design acceleration spectrum that differ in the two regulations were obtained. With the obtained values, the seismic calculations of the reinforced concrete structure with different slab systems were made with the Sta4CAD program. As a result of the analysis, the relative storey drifts, storey displacements and earthquake loads were obtained separately for the two codes. The values found were compared by graphs. As a result of the comparison, it was seen that specific results were obtained according to the new regulation, so that more realistic and safe results were obtained.