Sigara içen ve içmeyen üniversite öğrencilerinin yalnızlık uyum düzeyleri
Lonelines and adjustment of smoker and non-smoker university students
  1. Tez No: 63768
  2. Yazar: SEÇİL ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİDAN KORKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırmada, sigara içme alışkanlığı olan ve olmayan üniversite öğrencileri cinsiyetlerine göre yalnızlık, kişisel uyum, sosyal uyum ve kendini gerçekleştirme, duygusal kararlılık, nevrotik eğilimlerden arınıklık, psikotik belirtilerden arınıklık, aile ilişkileri, sosyal ilişkiler, sosyal normlar, anti-sosyal eğilim düzeyleri açısından karşılaştırılmıştır. Araştırmanın örneklemini Ankara ili sınırları içinde bulunan 3 devlet üniversitesinde eğitim yapmakta olan öğrencilerden seçkisiz yöntemle seçilen 470 öğrenci oluşturmaktadır. Veriler, Kişisel Bilgi Formu, Hacettepe Kişilik Envanteri (Özgüven 1 992) ve Uçla Yalnızlık Ölçeği (Demir 1989} uygulanarak araştırmacının kendisi tarafından toplanmıştır. Verilerin çözümlenmesinde varyans analizi uygulanmış, analiz sonu cunda anlamlı çıkan sonuçlar için farkın kaynağını anlamaya yönelik olarak Scheffe testi kullanılmıştır. Anlamlılık düzeyi 0.05 olarak kabul edilmiştir. Ancak anlamlılık düzeyinin daha yüksek çıkması halinde, hata payı ayrıca belirtilmiştir. İstatistiksel analizlere dayanarak elde edilen bazı sonuçlar kısaca şunlardır: Araştırmada sigara içen öğrencilerin yalnızlık düzeyi, sigara içmeyenlere oranla daha yüksek bulunmuştur. Sigara içme durumu ve cinsiyet değişkeninin yalnızlık düzeyi üzerindeki ortak etkisi anlamlı bulunmamıştır. Sigara içen ve içmeyen öğrencilerin de, genel uyum düzeyleri kendi içlerinde karşılaştırıldıklarında, istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık göster-mediği bulunmuştur. Sigara içme durumu ve cinsiyet değişkeninin genel uyum düzeyi üzerindeki ortak etkisi de anlamlı bulunmamıştır. Sigara içen ve içmeyen öğrencilerin kişisel uyum düzeyleri, kendini gerçekleştirme, duygusal kararlılık, nevrotik eğitimlerden arınıklık ve psikotik belirtiden arınıklık alt ölçeklerine göre karşılaştırıldıklarında anlamlı bir fark olmadığı görülmüştür. Sigara içme durumu ve cinsiyet değişkeninin kişisel uyum düzeyi üzerindeki ortak etkisi de anlamlı bulunmamıştır. Üniversite öğrencilerinin sosyal uyum düzeylerini etkileyebileceği düşünülen bazı etmenler incelendiğinde bir farklılık görülmemesine rağmen, alt ölçekler incelendiğinde, sigara içen öğrencilerin sosyal ilişki düzeyleri sigara içmeyen öğrencilere oranla daha yüksek bulunmuştur. Sigara içmeyen öğrencilerin sosyal norm düzeylerinin sigara içen öğrencilere oran la daha yüksek olduğu görülmüştür. Bu bilgiler ışığında, psikolojik danışma ve rehberlik uzmanlarına sigara içimini önleyici ve bıraktırılmasına yönelik çeşitli önerilerde bulunulmuştur. Ayrıca benzer konularda çalışma yapmak isteyen akademisyenlere de çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, university students, smoker and non-smoker were compared to loneliness, individual adjustment, social adjustment and self realization, sensational stability, nevroitic tendencies, psyhocotic symptoms, their family relations, social relations, social norms and anti-social tendency levels according to their sex and their parents smoking tendencies. The sample of the study consisted of students, who were randomly chosen from 3 state universities in Ankara. Data were collected through Personel Information Form, Hacettepe Personel Inventory (özgüven 1982) and Ucla Loneliness Scale (Demir 1989). Conclusions, obtained after the statistical analyses, could be summa rized below : 1. In this study, it is found that loneliness level of smoking students were higher than the non-smoking students. However, the main effect of sex and smoking behavior variables on loneliness level were not significant 2. When general adjustment level of smoking and non-smoking students were compared in their levels, it was found that there were no meanningful differences. The main affect of smoking behavior and sex variables on general adjustment level were also not found significant3. When personal a djustment level of smoking and non-smoking students were compored in their level, it was found that there were no significant differences. The main affect of smoking behavior and sex variables on personal adjustment level were also not significant 4. When the factors, which affected students social adjustment level was examined no differences were found. However, when the subscales were examined, it was seen that relation level of the smoking students were higher than social relation level of the non-smoking students. On the contrary, it was found that social norm level of non-smoking students were higher than social norm level of smoking students. In the light of these conclusions, some suggestions would be made to psyhcological guidance and counseler, and academic researcher.