Tampere ses eğitimi ve çok sesli müzik
Tempered system and polphonic music
  1. Tez No: 63767
  2. Yazar: EMİNE PINAR BAŞGÖZE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL DEMİRDÖVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Piyano Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Tampere Ses Sistemi ve çok sesli müzik bağlantısını anlayabilmek için, öncelikle müziğin en önemli yapı taşı olan“ses”kavramının doğayla ilişkisine değinilmiştir. Sesin doğanın bir parçası olduğu ve nasıl meydana geldiği, ses fiziğinden yararlanılarak incelenmiştir. Ses ile Müzik Sesi arasındaki ayrım anlatılmıştır. Basit sesleri çıkaran sistemler ile müzik seslerini çıkaran sistemler arasındaki ayrıma değinilmiş, müzik sesleri çıkaran sistemlerin çıkardığı sesin niteliği incelenmiş, bu inceleme sonucunda; doğal armoniklerin ( selenlerin ) nasıl meydana geldiği açıklanmıştır. Selenlerin, bir telden veya bir hava sütunundan çıkan temel ses ile birlikte var oldukları ve belirli bir düzene göre sıralandıkları üzerinde durulmuştur. Kulak zarının simetrik olmayan yapısı en basit bir sese bile ilk üç seleni ekler. Bu özellik nedeniyle ses dizilerinin oluşumunda kulağın ne derece etkin olduğuna değinilmiştir. İnsanda müzik duyumunun oluşabilmesi için, belirli aralıklardaki seslerin ardarda duyulmaları gerektiği belirtilmiş, aralık kavramının herhangi bir ses dizisinin oluşumundaki rolüne değinilmiştir. Aralık kavramının iyice anlatılabilmesi için, basit matematik işlemlerden destek alınmıştır. Aralıkların, müzikte matematikle ifadesinin zor olabileceğinden yola çıkılarak, müzik kuramcılarının, araştırmalarında kullandıkları aralık birimlerine de değinilmiştir. Ses dizilerinin nasıl oluşmuş olabileceği, ilkel bir insanın herhangi bir müzik aleti yapma girişimi, kurgusal olarak anlatılmıştır. Aralık oranlarından da yararlanılarak, kağıt üzerinde, en ilkelinden en gelişmişine kadar ses dizileri oluşturulmuştur. Seslerin meydana getirdikleri aralıkların oranlarını inceleyen ünlü matematikçi ve filozof Phythagoras'ın müzik tarihindeki yeri ve önemine değinilmiş, onun oran prensibi doğrultusunda oluşturulan diziler ve akort sistemleri anlatılmıştır. Oluşturulan dizilerin hangisinin, hangi müzik türünde kullanıldığından ve çok sesli müzik için hangi dizinin elverişli olduğundan bahsedilmiştir. Elverişli olarım da birtakım işlemlerden geçirilerek tampere edilmesi gerektiği, çünkü gelişen çok sesli müzik açısından bunun gerekli olduğu anlatılmıştır. Tampere Ses Sistemi'nden önce, gelişen çok sesli batı müziğinin ne gibi sorunlarla karşı karşıya olduğu anlatılmıştır. Tampere Ses Sistemi'nin ne olduğu, hangi aşamalardan sonra bugünkü durumuna ulaştığı belirtilmiştir. Tampere Ses Sistemi'nin uygulanmasında önemli rol oynayan J. S. Bach'ın ön yargısız ve ileri görüşlü yaklaşımı sayesinde, çok sesli müzik yapmak için geniş olanaklar elde edildiği anlatılmıştır. J. S. Bach'a ortam hazırlayan müzik ve matematik kuramcılarına da değinilmiş, Tampere Ses Sistemi'nin çok sesli müziğe katkıları ve bu sistemin etki alanının sınırlan üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
III SUMMARY In order to explain the relationship between the Tempered System and the polyphonic music, the concept of sound is explained in detail. Generation of sound is illustrated by using physical principles. The difference between sound and music is emphasized. Fundamental tone and its harmonics are investigated and it is shown that they coexist and have and order. The asymmetrical structure of the ear drum adds three additional lower harmonics to the fundamental tone, thus making the ear a very important factor in the generation of scales. Interval concept in the formation of scales is explained through mathematical relationships and in musical interval units with emphasis on the hearing of musical sound by human beings. Using Phythagoras' musical ratios and imagining the means of ancient men possible musical scales are put forward and their use in various types of music is visualized. Out of these scales the suitable scale for polyphonic music is presented and the reasons why it should be tempered is explained. The short comings of the developing western music in analyzed and the tempered system and its evolution to present day are mentioned. J. S. Bach's work on this system along with the work of other musicians and mathematicians in developing present day tempered system is acknowledged and the effect and the limitations of this system on polyphonic music is illustrated.