Sigara içen üniversite öğrencilerinde psikososyal faktörler ile okupasyonel performans ve katılım arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between psychosocial factors and occupational performance and participation in university students who smoke
  1. Tez No: 905271
  2. Yazar: SÜHEYLA YÜSRA KUZU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVDA ASQAROVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmanın amacı, sigara içen ve içmeyen üniversite öğrencilerinin psikososyal faktörleri ile okupasyonel performans ve katılımları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesidir. Çalışmaya üniversiteye giden 18-26 yaş aralığında, 104 sigara içen ve 216 içmeyen olmak üzere toplamda 320 birey katıldı. Katılımcıların demografik verileri ve sigara içme durumlarını anlamak için anket formu kullanıldı. Çalışmadaki psikososyal değişkenler; depresyon, anksiyete, stres, öz yeterlilik, öz saygı, iç denetim odağı, yaşam amacı, akademik motivasyon ve algılanan sosyal destek olarak belirlenmiştir. Psikososyal faktörleri değerlendirmek için Depresyon-Anksiyete ve Stres Ölçeği kısa form; Çok Yönlü Eylemli Kişilik Ölçeği, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği ve Akademik Motivasyon Ölçeği kullanıldı. Okupasyonel performans ve katılım ise Kanada Aktivite Performans Ölçeği kullanılarak değerlendirildi. IBM SPSS 26.0 paket program kullanılarak istatistik analizi yapıldı. Verilerin çözümlenmesi doğrultusunda, frekans ve yüzde analizleri yapıldı. İki alt kategorili değişkenlerde, bağımsız (ilişkisiz) örneklemler için t-testi; üç ya da daha fazla alt kategorili değişkenlerde ise, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) uygulanmıştır. Verilerin normal dağılımını değerlendirmek için Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro-Wilk testleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the relationship between psychosocial factors and occupational performance and participation among university students who smoke and those who do not. A total of 320 individuals, including 104 smokers and 216 non-smokers, aged between 18-26 years, participated in the study. A questionnaire was used to understand the demographic data and smoking status of the participants. The psychosocial variables in the study were identified as depression, anxiety, stress, self-efficacy, self-esteem, internal locus of control, life purpose, academic motivation, and perceived social support. To assess psychosocial factors, the Depression-Anxiety and Stress Scale short form, the Multidimensional Action Personality Scale, the Multidimensional Perceived Social Support Scale, and the Academic Motivation Scale were used. Occupational performance and participation were evaluated using the Canadian Occupational Performance Measure. Statistical analysis was performed using the IBM SPSS 26.0 package program. Frequency and percentage analyses were conducted in line with the data analysis. For variables with two subcategories, an independent samples t-test was applied; for variables with three or more subcategories, one-way analysis of variance (ANOVA) was used. The Kolmogorov-Smirnov and Shapiro-Wilk tests were used to evaluate the normal distribution of the data.