Kronik yaygın pruritus, prurigonodülaris ve dermatitis herpetiformis sebebiyle başvuran hastalarda mozaik tabanlı indirekt immünfloresan (İİF) biyoçip yönteminin değeri
Diagnostic value of the mosaic based indirect immunfluorescan (IIF) biochip method in patients with chronic pruritus, prurigonodularis and dermatitis herpetiformis
  1. Tez No: 637681
  2. Yazar: BURÇİN CANSU BOZCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SONER UZUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Büllöz pemfigoid (BP) ve dermatitis herpetiformis (DH) kronik pruritus ve prurigo nodülarise yol açan iki otoimmün büllü hastalıktır. Bu hastalıkların erken tanısı pruritusun başarılı yönetimi ve hastalıkla ilişkili morbiditelerin önüne geçebilmek için önemlidir. Bu çalışmada kronik yaygın pruritus, prurigo nodülaris ve dermatitis herpetiformis ile başvuran hastalarda etyolojide yer alan olası BP ve DH tanısında biyoçipin yerini saptamak amaçlanmıştır. Çalışmaya Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıkları polikliniğine başvuran, 39 kronik pruritus, 16 prurigo nodülaris ve 14 DH tanılı hasta, 24 sağlıklı gönüllü alındı. Tüm hasta ve sağlıklı serumları biyoçip yöntemi ile çalışılmış olup elde edilen verilerin tanıdaki uyumluluk değerleri hesaplandı. Kronik pruritusla başvuran hastalarda olası BP için biyoçipte BP 180 antikorlarının saptanmasının sensitivitesi %66,6, spesifitesi %100, ELİSA ile BP 180 antikorlarının saptanmasının sensitivitesi ve spesifitesi %100 olarak saptandı ve biyoçip ile ELİSA yöntemi birbiriyle uyumlu bulundu. (Kappa=0,792, Tutarlık=%98,42) Prurigo nodülaris benzeri BP tanısı koymada biyoçipte maymun özefagusu, BP 180, tuzla ayrıştırılmış deri testi, BP 230 antikorlarının saptanması uyumlu bulundu. Benzer şekilde ELİSA ile BP 180 ve BP 230 antikorlarını saptamak da tanı ile uyumlu saptandı. BP 180 ve BP 230 için için biyoçip ve ELİSA uyumlu bulundu. (Kappa=1, Tutarlık=%100) Yeni tanı DH grubunda biyoçiple GAF 3X'in sensitivitesi %100, spesifitesi %87,5, ELİSA ile GAF 3X Ig A ve doku transglutaminaz Ig A'nın sensitivite ve spesifitesi %100 olarak saptandı. Yeni tanı DH'ta biyoçip GAF 3X ile ELİSA GAF 3X Ig A uyumlu bulundu. Sonuç olarak biyoçip yöntemi kronik pruritus, prurigo nodülaris ve DH sebebiyle başvuran hastalarda daha ucuz, pratik, daha az zamanda uygulanabilen, daha az invazif bir yöntem olarak tanı ve ayırıcı tanısında tarama testi olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Bullous pemphigoid (BP) and dermatitis herpetiformis (DH) are two autoimmune blistering diseases leading to chronic pruritus and prurigo nodularis. Early diagnosis of these diseases is important for the successful management of pruritus and to prevent disease-related morbidity. In this study, it was aimed to determine the validity of the biochip in the diagnosis of possible BP and DH in the etiology in patients presenting with chronic pruritus, prurigo nodularis and dermatitis herpetiformis. The study included 39 chronic pruritus, 16 prurigo nodularis and 14 patients diagnosed with DH, and 24 healthy volunteers who admitted to Dermatology and Venereology Outpatient Clinic of Akdeniz University School of Medicine. All patient and healthy serums were studied by biochip method and the compatibility values of the obtained data in the diagnosis were calculated. In patients presenting with chronic pruritus, the sensitivity of the detection of BP 180 antibodies in biochip for probable BP was 66.6%, the specificity was 100%, the sensitivity and specificity of the detection of BP 180 antibodies and ELISA were found to be compatible with each other (Kappa = 0.792, Consistency = 98.42%). In diagnosing prurigo nodularis-like BP, on biochip, monkey esophagus, BP 180, salt-split skin test, and detection of BP 230 antibodies were found compatible. Similarly, detection of BP 180 and BP 230 antibodies with ELISA was consistent with the diagnosis. Biochip and ELISA were found compatible for BP 180 and BP 230 (Kappa = 1, Consistency = 100%). In the newly diagnosed DH group, the sensitivity of GAF 3X with biochip was 100%, the specificity was 87.5%, the sensitivity and specificity of ELISA and GAF 3X Ig A and tissue transglutaminase Ig A were 100%. In the new diagnosis DH, biochip GAF 3X and ELISA GAF 3X Ig A were found compatible. As a result, the biochip method is a cheaper, practical, less time-consuming and less invasive method in patients presenting for chronic pruritus, prurigo nodularis and DH and it can be used in screening and differential diagnosis for the diagnosis of OBH, which is possible in etiology.