Seboreik dermatitli hastalarda algılanan stres düzeyi, sosyal görünüş kaygısı ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of perceived stress level, social appearance anxiety, and quality of life in patients with seborrheic dermatitis
- Tez No: 908676
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİYE AKBAYRAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç Seboreik dermatit (SD), eritemli yama ve skuamlanma ile karakterize kronik tekrarlayıcı bir deri hastalığıdır. Dermatolojik hastalıkların sık görülenlerindendir. Hastalığın tutulum alanı ve şiddeti kişiden kişiye farklılık gösterir. Birçok deri hastalığında olduğu gibi SD'nin de yaşam kalitesini negatif yönde etkilendiğine dair veriler vardır. Bu hastaların psikososyal açıdan etkilenme düzeyinin ve etkileyen olası faktörlerin saptanması, tedavi stratejisininoluşturulması aşamasında hasta lehine maksimum fayda sağlanması açısından yol gösterici olabilir. Bu çalışmanın amacı, SD'li kişilerin psikososyal yakınmalarını değerlendirerek sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırmak ve aradaki farklılıkları araştırmaktır. Aynı zamanda, bu yakınmaların hastalığın klinik özellikleri ve şiddetiyle ilişkisini inceleyerek, tedavi planı oluşturma aşamasında dikkate alınacak öncelikli faktörlerin belirlenmesine yönelik destek sağlanması amaçlandı. Materyal ve Metod Dermatoloji polikliniğine başvuran 18-65 yaş arası 100 SD hastası ve 100 sağlıklı gönüllü çalışmaya dahil edildi. Hasta ve kontrol grubunun demografik özellikleri ve hasta grubunun hastalığına ilişkin bilgiler sorgulanarak kaydedildi. SD hastalık şiddeti ve aktivitesinin değerlendirilmesinde Seboreik Dermatit Alan ve Şiddet İndeksi (SAŞİ) kullanıldı. Her iki grubun yaşam kalitesi, stres ve kaygı düzeyinin değerlendirilmesi; Dermatolojik Yaşam Kalite Ölçeği (DYKÖ), Algılanan Stres Ölçeği (ASÖ) ve Sosyal Görünüş Kaygı Ölçeği (SGKÖ) ile yapıldı. Bulgular Çalışmaya katılan 100 hastanın 51'i (%51) kadın, 49'u (%49) erkek olup, yaş ortalaması 29,11 ± 9,39 yıl iken; kontrol grubunun 61'i (%61) kadın, 39'u (%39) erkekti ve yaş ortalaması 29,19 ± 7,38 yıl olup, iki grubun cinsiyet ve yaş ortalaması benzerdi (p>0,05). Hastaların19'unda (%19) izole saçlı deri tutulumu, 59'unda (%59) yüz ve saçlı deri tutulumu, 22'sinde (%22) yüz, saçlı deri ve göğüs tutulumu varken, izole yüz veya göğüs tutulumu olan hasta yoktu. Dermatoloji yaşam kalite indeks (DYKİ) skor ortalaması hasta grubunda 7,66 ± 4,19 (minimum 0-maksimum 21) iken; kontrol grubunda 0,55 ± 1,01 (minimum 0-maksimum 4) olup, hasta grubunun yaşam kalite indeks skor ortalaması kontrol grubuna kıyasla anlamlı düzeyde yüksekti (p0,05). Hasta grubunda, hastanın yaşı,SD başlangıç yaşı, SD süresi ve SD atak sıklığı ile DYKİ, algılanan stres düzeyi ve sosyal görünüş kaygısı arasında anlamlı bir ilişki yoktu (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Objective Seborrheic dermatitis (SD) is a chronic, recurrent skin disease characterized by erythematous patches and scaling. It is among the most common dermatological conditions, and the areas affected and severity of the disease vary from person to person. Similar to many other skin diseases, there is evidence that SD negatively impacts quality of life. Identifying the psychosocial impact level on these patients and potential influencing factors can provide valuable guidance in creating treatment strategies to maximize benefit for the patient. The aim of this study is to evaluate the psychosocial complaints of individuals with SD, compare them with a healthy control group, and investigate the differences. Additionally, by examining the relationship between these complaints and the clinical features and severity of the disease, this study seeks to support the identification of priority factors to consider during treatment planning. Materials and Methods A total of 100 SD patients and 100 healthy volunteers, aged 18-65, who visited the dermatology outpatient clinic were included in the study. Demographic characteristics of both the patient and control groups, as well as information related to the disease for the patient group, were collected and recorded. The Seborrheic Dermatitis Area and Severity Index (SDASI) was used to assess SD disease severity and activity. Quality of life, stress, and anxiety levels in both groups were evaluated using the Dermatology Life Quality Index (DLQI), Perceived Stress Scale (PSS), and Social Appearance Anxiety Scale (SAAS). Results Of the 100 patients included in the study, 51% were female and 49% were male, with a mean age of 29.11 ± 9.39 years.The control group consisted of 61% females and 39% males, with a mean age of 29.19 ± 7.38 years. Both groups showed similar distributions in terms of age and gender (p>0.05). Among the patients, 19% had isolated scalp involvement, 59% had involvement of the face and scalp, and 22% had involvement of the face, scalp, and chest; there were no patients with isolated face or chest involvement. The mean Dermatology Life Quality Index (DLQI) score was 7.66 ± 4.19 (range: 0-21) in the patient group and 0.55 ± 1.01 (range: 0-4) in the control group, with a significantly higher DLQI score in the patient group compared to the control group (p0.05). No significant relationships were observed between patient age, age of SD onset, duration of SD, and frequency of SD flares with DLQI, perceived stress, and social appearance anxiety (p>0.05).