Dermatoloji polikliniğine başvuran pruritus hastalarında sistemik faktörlerin prevalansı
Prevalence of pruritus in dermatology outpatient clinic
- Tez No: 761138
- Danışmanlar: PROF. DR. ZUHAL AYDAN SAĞLAM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Giriş ve Amaç: Pruritus yüzyıllardır bilinen en yaygın klinik bulgulardan biridir ve rahatsız edici kaşıntı hissi olarak tanımlanır. Lokal olabileceği gibi tüm vücutta yaygın olarak da görülebilen pruritus hastanın yaşam kalitesini düşüren ve harap edici psikolojik sonuçlara sebebiyet verebilen bir rahatsızlıktır. Ülkemizde ve bütün dünyada özellikle birinci basamak sağlık tesislerinde sıkça karşılaşılan ve dermatolojik hastalıkların yanında malignite, kronik böbrek yetmezliği (KBY), endokrin ve metabolik hastalıklar gibi morbiditesi ve mortalitesi oldukça yüksek bazı sistemik hastalıklara eşlik edebilmesine rağmen hekimlerce göz ardı edilebilen bir rahatsızlıktır. Süresine göre akut ve kronik olarak ikiye ayrılır. Kronik pruritus 6 haftadan uzun süren kaşıntı olarak tanımlanmaktadır. Genel populasyonda kronik pruritusun %16-23 arasında olduğu tahmin edilmektedir. Biz bu çalışmada pruritus gibi yaygın görülen bir rahatsızlığın altında yatan sistemik hastalıkların sıklığını bulmayı ve bu hususta hekimler arasında farkındalık yaratmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda hastane işletim sistemi ve hasta kayıtlarından ulaşılan 30/12/2020-31/12/2021 tarihleri arasında dermatoloji kliniğinde pruritus tanısı ile takip edilen 18 yaş üstü erişkin hastalar yaş, cinsiyet, kronik hastalık, ilaç kullanımı ve laboratuvar bulguları açısından retrospektif olarak taranmış ve veriler kaydedilmiştir. Hastalar
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Pruritus is one of the most frequent symptoms and defined as unpleasant feeling that causes a desire to scratch. It may be local or generalized. It effects the quality of life and can cause some devastating psychological consequences. Although it can accompany some systemic diseases with high morbidity and mortality, such as malignancy, chronic kidney failure, endocrine and metabolic diseases, as well as dermatological diseases, it is a disease that is frequently encountered in our country and all over the world, especially in primary health care facilities, but can be ignored by physicians. Pruritus is divided as acute and chronic pruritus according to the duration. Chronic pruritus is defined as itch lasting 6 or more weeks. It assume that its prevalance is 16-23% in general population. Our aim, in this study, is to find the prevalance of the systemic causes of pruritus which is seen frequently all over the world and to increase the awareness of it among the medicians. Material and Method: In our study, we enrolled Patients records who presented to our dermatology outpatient clinic in between 30/12/2020-31/12/2021 from the hospital registration system. The patients whose age