İskender Pala'nın 'Katre-i Matem' romanının söz dizimi yönünden incelemesi
Analysis of Iskender Pala's 'Katre-i Matem' novel in terms of syntax
  1. Tez No: 637690
  2. Yazar: SERCAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAL KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
İskender Pala'nın Katre-i Matem romanının söz dizimi incelenmesini kapsayan çalışmamız, giriş ve iki ana bölüm halinde düzenlendi. Giriş bölümünde çalışmamızın amacı, önemi ve yöntemi üzerinde duruldu. Cümle türlerini ve ögelerini kapsayan ilk bölüm ile kelime gruplarını oluşturan ikinci bölümde, ilgili alt başlıkların teorik altyapısı oluşturulurken araştırmacılarımızın yaklaşımları göz önünde bulunduruldu. Modern dil bilim anlayışından hareketle taradığımız eserimizde, çalışmaya ilişkin başlıklarımız -anlam ve biçim özelliklerinin bir arada ele alınması esasıyla- yapı bakımından incelenmiştir. Ayrıca her konuyla ilgili bilgiler verildikten sonra inceleme metnimizden seçilen temsili örneklerle konuların daha iyi anlaşılması sağlandı. Son olarak çalışmaya ilişkin bulgularımız sonuç bölümünde, yazara ve romana ilişkin bilgiler ekler bölümünde, yararlandığımız kaynaklar ise kaynakça bölümünde gösterildi. Yaptığımız inceleme sonucunda eserinden faydalandığımız İskender Pala'nın Katre-i Matem romanının söz dizimi bakımından zengin bir dil malzemesi sunduğunu görmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Our study which include Analysis of İskender Pala's 'Katre-i Matem' Novel in Terms of Syntax was organized as an introduction and two main sections. In the introduction part the purpose, importance and method of the study was focused. In the first part and the second part of the work which includes sentence types and forms of the word groups respectively, the approaches of researchers were taken while creating the theoretical background of the related subtitles. In our work, which we scan with the understanding of modern linguistics, our study titles- on the basis of a combination of meaning and form features- are examined in terms of structure. Also, after making explanations on each subject, the subjects were better understood with the samples selected from the review text. Finally, our findings of the study are shown in the conclusion section, the information about the author and the novel are shown in the appendix section, and the sources we have used are shown in the bibliography section. As a result of our work, we see that İskender Pala's Katre-i Matem novel offers a rich language material in terms of syntax.