Akuaponik sistemde brokoli (Brassica oleraceae L.) fidelerinin gelişimi ve su kalitesine etkisi
Development of broccoli (Brassica oleraceae L.) seedlings in aquoponic system and the effect on water quality
  1. Tez No: 637697
  2. Yazar: YASEMİN CANAN AKSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURAY ÇİÇEK, DR. ÖĞR. ÜYESİ ARDA ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım ve Yaşam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tez çalışmasında; akuaponik sistem ile geleneksel toprak yetiştiriciliği, brokoli fidesinin gelişim ve kalite parametreleri açısından karşılaştırılmıştır. Ayrıca akuaponik sistemlerin önemli bir özelliği olan su kalitesini iyileştirmesi üzerine etkileri incelenmiştir. Her birinde 20 adet Japon balığı (Carassius auratus L.) olan 80 L'lik polietilen su tanklarından biri kontrol ve üçü akuaponik sistem için olmak üzere toplamda 4 adet kullanılmıştır. Deneme, tesadüf blokları deneme desenine göre 6 tekerrürlü olarak gerçekleştirilmiştir. Denemenin sonunda; brokoli fidesinin, gövde çapı, fide boyu, kök uzunluğu, kök kuru ağırlığı ve bitki besin elementleri (N, P, K, Ca, Mg, Na, Fe, Zn, Mn, Cu ve B) bakımından akuaponik sistem ile geleneksel toprak yetiştiriciliğinin arasındaki farklılıklar istatistiki olarak önemli bulunmasına karşın fide yaş ağırlığı, kuru ağırlığı, kök yaş ağırlığı arasında istatistiki olarak belirgin farklılıklar saptanmamıştır. Su kalitesi bakımından ise su sıcaklığı, suda çözünmüş oksijen miktarı, pH arasında istatistiki olarak önemli farklar tespit edilirken tuzluluk, EC ve bulanıklık arasında farklılıklar bulunmamıştır. Akuaponik sistemin brokoli fide yetiştiriciliğine uygun olduğu hatta bazı özellikleri ile geleneksel toprak yetiştiriciliğinden üstün olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; the aquaponic system and traditional soil cultivation were compared in terms of development and quality parameters of broccoli (Brassica oleraceae L.) seedling. In addition, the effects of aquaponic systems on improving water quality, which is an important feature, have been investigated. A total of 4 units of 80 L polyethylene water tanks, each with 20 goldfish (Carassius auratus L.), were used, one in control and three in the aquaponic system. The experiment was conducted with 6 replications according to the randomized blocks trial design. Although statistically significant differences were found between the traditional soil cultivation and the aquaponic system in terms of the stem diameter, seedling length, root length, root dry weight and plant nutrients (N, P, K, Ca, Mg, Na, Fe, Zn, Mn, Cu and B) of broccoli seedlings, no significant differences were found in terms of seedling wet weight, dry weight, and root age weight at the end of the experiment. In terms of water quality, there were statistically significant differences between water temperature, dissolved oxygen and pH, while no difference was found between salinity, electrical conductivity and turbidity. The result of the study revealed that the aquaponic system is suitable for broccoli seedling cultivation and even superior to traditional soil cultivation in terms of some features.