Evaluating the investment behavior of community renewable energy project investors and policy recommendations
Yenilenebilir enerji komünitelerindeki yatırımcı davranışının değerlendirilmesi ve politika tavsiyeleri
  1. Tez No: 637708
  2. Yazar: ERAY ÖLMEZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMRA ÇOMU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Ülkeler deklare ettikleri politikalarını izlerse eğer enerji kaynaklarının dağılımında dikkate değer bir değişiklik olmayacağı ve fosil yakıtların payının 2040 yılında bile %74 düzeyinde kalacağı tahmin edilmektedir. Ancak, komünitelerin ve küçük ölçekli yatırımcıların rolü yenilenebilir enerji dağılımının değişmesinde büyük bir rol oynayabilir ve buna bağlı olarak enerji kaynaklarının dağılımında fosil yakıtların payının azalmasına katkıda bulunabilir. Bu çalışma, hangi değişkenlerin komünite yenilenebilir enerji projelerine yapılan yatırım tutarını etkilediğini ve Türkiye'de kurulan yenilenebilir enerji kooperatifleri üyelerinin ilave yatırım kararlarını etkileyen faktörleri belirlemeyi amaçlamaktadır. Bu bağlamda, kapsamlı literatür taraması ve uzman görüşlerine dayalı olarak iki farklı model önerilmiştir. Hem nitel veriler hem de nicel veriler elde etmek için Türkiye'de kurulan yenilenebilir enerji kooperatiflerinin üyelerine yönelik bir anket çalışması geliştirilmiştir. Analiz için 9 farklı yenilenebilir enerji kooperatifinden 52 anket yanıtı elde edilmiş ve Yapısal Eşitlik Modelleme tekniği kullanılmıştır. Literatürde sunulan başarılı örnekler ve modellerin analiz bulguları politika tavsiyelerinde bulunmak ve komünite yenilenebilir enerji projelerinin neye ihtiyacı olduğunu analiz etmek amacıyla kullanılmıştır. Çalışmanın sonucu göstermiştir ki; (i) Hane halkı geliri ve yatırımın getirisine verilen önem yatırımın tutarını belirleyen en önemli faktörlerdir, (ii) Yeni regülasyon beklentisi yatırımcıların ilave yatırım kararları için bir ön koşuldur, (iii) Yenilenebilir enerjinin payının artırılması ve sürdürülebilirlik alanındaki hem ulusal hem de uluslararası hedeflerin yakalanabilmesine yenilenebilir enerji kooperatifleri ve küçük ölçekli yatırımların yardımcı olabilmesi için ilgili mevcut politikaların geliştirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
If countries follow their stated policies it is estimated that there will be no major change in the distribution of energy resources and the share of fossil fuels will remain at a 74% level even in 2040. However, the role of communities and small size investors can play a huge role in the deployment of renewable energy and accordingly contribute to decreasing share of fossil fuels in the distribution of energy sources. This research aims to determine which motivations influence the size of the financial contribution made in community renewable energy projects and factors affecting further investment decisions of the members of the renewable energy cooperatives established in Turkey. In this context, two different frameworks were proposed based on extensive literature review and expert opinions. A questionnaire survey was developed to obtain both qualitative data and quantitative data and directed to members of renewable energy cooperatives established in Turkey. Based on 52 survey answers from 9 different renewable energy cooperatives, the Structural Equation Modeling technique was used for the analysis. The findings of the analysis and successful examples presented in the literature were used to make policy recommendations and to suggest what community renewable energy projects need. The results indicated that (i) household income and importance attached to return on investment are major factors determining the size of investment (ii) new regulation expectation is the major condition precedent for the further investment decision (iii) current policies on renewable energy cooperatives and small size investments need to be developed to increase the deployment of renewable energy and help to meet both national and international goals.