Romantik resimde pitoresk görünüm Gökçeada ve Bozcaada peyzajlarından etüdler
Picturesque view in romantic painting nature etudes of imbros and tenedos landscapes
  1. Tez No: 584007
  2. Yazar: İLKER EĞİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN DALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Gezgin romantik ressamın alıştırması olan manzara resminde Pitoresk, resimlenmeye değer olan ve şiirsel güzellikle bakışı cezbeden, tabiatta alışılmadık bir görünüm karşısındaki şaşkınlık, değişkenlik ve ilginçliğe duyulan heyecana bağlı bir yüce duyumsamadır. Tabiatta resmedilmeye değer olan pitoreski ve kısa bir süre sonra romanesk ve ardından da romantik diye adlandırılacak olan görünümleri kopyalama alıştırması yapa yapa ressam, çok geçmeden tabiatın sanattan ödünç almış olduğu bir ayrıcalığı ondan geri alarak hayal gücüne uyup pitoreski yaratmayı başaracaktır. Pitoresque ve Picturesque kavramlarının temelinde yer alan bir antik teori olarak Ut Pictura Poesis, sadece doğanın bir taklidi değil; aynı zamanda güzel-olanın hayali bir taklidi olma durumunu ifade etmektedir. Önceleri kanaatkâr yaşam özlemini ifade ederken yüzyılın sonunda pitoresk en vahşi yerlerde: Dağın donup kalmış öfkesi önünde ya da fırtına karşısında bulunmak ister. Bu şiddet pitoreskine alışan ressam, tabiat kopyacısından hayali yerlerin mucidine dönüşür. Tıpkı Barok'ta Rubens ve Rembrandt, romantik resimde ise Lorrain, Turner, Caspar Friedrich ve Cozens'in manzaralarında olduğu gibi; modelleri dış dünyada olmayıp, sanatçının zihninde bulunan fantastik (caprichos) manzaralar yaratarak tabiatı aşmaktadırlar. Karanlık bir düş gücünü su yüzüne çıkarmak ve özgün manzara kompozisyonları yaratmak için yorumlu bir tesadüfi lekecilikle otomatizmlere başvurmaktadırlar. Tez, pitoresk ve romantik ressamın, tabiatta biçimleri dış hatlarıyla değil, gölge-ışık-atmosfer oyunlarıyla nesnelerin görünüşü ve aydınlanış tarzını tarihsel üslup içerisinde ele alarak pastoral-idil manzaralarla romantik manzaralar arasındaki ilişkide; çizgisel olanın klasiğe eğilim gösterdiği, romantik resmin ise hem klasik hem de Barok sanattan beslendiği sonucuna varmıştır. Bu noktada pitoresk üslubun romantik görünümünün, Klasik ve Barok Sanatı birleştiren özel bir kombinasyon içerisinde olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In the landscape painting, which is the exercise of the traveling romantic painter, it is a picturesque, sublime sensation that is worthy of painting and which attracts the gaze with poetic beauty and is connected to the excitement of the astonishment, variability, and interestingness of an unusual appearance in nature. Picturesque which is worthy of painting in nature, and soon after the practice of copying the views that will be called romanesque and then romantic, the painter will soon be able to take back the privilege that nature has borrowed from the art and create a picturesque. Ut Pictura Poesis, as an ancient theory that lies at the heart of Pittoresque and Picturesque, is not just an imitation of nature; it is also an imaginary imitation of the beauty. Initially, he expressed his longing for a life of living in some of the most picturesque wild places at the end of the century: he wanted to be in front of the mountain's frozen anger or the storm. The painter, who is accustomed to this picturesque violence, turns from naturalist to the inventor of imaginary places. Rubens and Rembrandt in the Baroque, and Lorrain, Turner, Caspar Friedrich and Cozens in romantic painting; their models are not in the outside world, they surpass nature by creating fantastic (capriccios) landscapes in the artist's mind. They resort to automatisms with interpreted random stigma to unleash a dark imagination and create original landscape compositions. The thesis is about the relationship between pastoral-idyllic landscapes and romantic landscapes by considering the appearance and enlightenment style of the objects with shadow-light-atmosphere plays, not the outline of the picturesque and romantic painter in nature; he concluded that the linear one tends to the classic, whereas the romantic painting nurtures both classical and Baroque art. At this point, it is seen that the romantic appearance of the picturesque style is in a special combination combining Classical and Baroque Art.