Hemşirelerin maruz kaldığı iş yeri şiddeti ile iş doyumu ve motivasyon arasındaki ilişki
Relationship between job satisfaction and motivation with workplace violence exposed by nurses
- Tez No: 637749
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAN GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırma, hastanede çalışan hemşirelerin maruz kaldığı iş yeri şiddeti ile iş doyumu ve motivasyon arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla kesitsel tarzda yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, Sivas il merkezinde bulunan devlet ve üniversite hastanesi olmak üzere iki kamu hastanesinde çalışan 1270 hemşire oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini ise yapılan güç analizine göre iki kamu hastanesinde çalışan 421 hemşire oluşturmuştur. Ekim-Aralık 2019 tarihleri arasında yürütülen araştırmada veri toplama aracı olarak, 'Kişisel Bilgi Formu', 'İş Yeri Şiddeti Soru Formu', 'Hemşire İş Doyumu Ölçeği (HİDÖ)' ve 'Hemşire İş Motivasyon Ölçeği (HİMÖ)' kullanılmıştır. Araştırmanın yapılabilmesi için etik kurul onayı ile hastane yöneticiliklerinden araştırma izinleri alındı. Araştırma verileri SPSS 25.0 programı kullanılarak değerlendirildi. Araştırma verileri, tanımlayıcı istatistik testleri ile sayı ve yüzdelik dağılımlar, Ki-kare, bağımsız gruplarda t testi, Kolmogorov-Smirnov testi, ANOVA, Mann Whitney U testi, Kruskall-Wallis testi ve Linear Regresyon ile analiz edildi. p0.05).
Özet (Çeviri)
This research was conducted in cross-sectional manner in order to determine the relationship between workplace violence and job satisfaction and motivation that nurses working in hospital are exposed to. The universe of the research was created by 1270 nurses working in two public hospitals, the state and university hospital in the city center of Sivas. The sample of the study was made by 421 nurses working in two public hospitals, according to the power analysis. In the research conducted between October-December 2019, 'Personal Information Form', 'Workplace Violence Questionnaire', 'Nurse Job Satisfaction Scale (HIDÖ)' and 'Nurse Job Motivation Scale (HIMÖ)' were used as data collection tools. In order to conduct the research, investigation permits were obtained from the hospital managers with the approval of the ethics committee. The research data was evaluated using the SPSS 25.0 program. The research data were analyzed by descriptive statistics tests, number and percentage distributions, Chi-square, t test in independent groups, Kolmogorov-Smirnov test, ANOVA, Mann Whitney U test, Kruskall-Wallis test and Linear Regression p 0.05).