Meister Eckhart düşüncesinde Tanrı tasavvuru ve mistik tecrübe
Imagination of God and mystical experience in Meister Eckhart's thought
  1. Tez No: 637768
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Geç Orta Çağ döneminin etkili figürlerinden biri olan Alman Dominik Meister Eckhart, bir vaiz, mistik ve teolog olarak ortaya koymuş olduğu eserleriyle felsefi ve teolojik birtakım tartışmaların zeminini hazırlamıştır. Felsefenin temel konularından olan Tanrı tasavvuru ve mistisizm gibi iki önemli konuda savunduğu bazı görüşler yüzünden papalık fetvasıyla kınanacak ve kâfir ilan edilecek kadar da kilisenin dikkatini çekmiş bir isimdir. Düşünürümüz üzerine yapılan akademik çalışmalarda bu tartışmalardan etkilenmiş, yer yer panteist, yer yer pananteist hatta mistik quetist olarak tartışmaların halen geçerliliğini koruduğu birtakım sonuçların çıktığı, dahası bir mistik olarak değerlendirilip değerlendirilemeyeceğine dair çeşitli görüşlerin de mevcut olduğu görülmektedir. Bu bağlamda çalışmanın amacı kilisenin haklı olup olmadığı ya da herhangi bir akademik çalışmanın doğruluğunu ortaya koymaktan öte, düşünürümüzün mevcut Tanrı anlayışı ve mistik tecrübeye dair görüşlerini ifade ettiği çeşitlilik arzeden eserlerini ontolojik, epistemolojik ve aksiyolojik bağlamda ele alarak kapsamlı, objektif ve tutarlı bir sonuç elde etmeye yöneliktir.
Özet (Çeviri)
German Dominican Meister Eckhart, who is one of the most efficient figures of Late Medieval Era, established a ground for a set of theological and philosophical discussions with his works he produced as a preacher, a mystic and a theologian. He is a person who drew the attention of the Church because of a number of opinions he advocated about two important subjects, namely about imagination of God and mysticism which form the main subjects of philosophy, and he was therefore condemned by a papal bull and was even deemed heretic. In academic studies done on the philosopher, it is seen that certain conclusions were drawn in which discussions still hold validity which are partly pantheistic, partly panantheistic and even mystic quetist, and moreover it is also seen that there are various opinions about whether he could be considered a mystic or not. In this sense, the aim of this study is to obtain a comprehensive, objective and consistent result by analyzing the philosopher's various works in which he explains his opinions on present God understanding and mystic experience in terms of ontological, epistemological and axiological senses rather than proving whether the Church was right or not, or certifying the accuracy of an academic study.