Ali Rıza Önder'in hayatı ve halk bilimi çalışmaları
Ali Rıza Önder's life and folklore studies
- Tez No: 637782
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CAVİT GÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu çalışma 1918- 1994 yılları arasında yaşamış hukukçu, folklor araştırıcısı Ali Rıza Önder'in yapmış olduğu halk bilim çalışmalarını içermektedir. Tez, Önder'in hayatı, halk bilim çalışmaları, dil, edebiyat ve sosyal konularda yazmış olduğu yazılardan oluşmaktadır. Bu çalışmada, derlemiş olduğu efsaneler ve halk bilim araştırıcıları ile ilgili hazırlamış olduğu biyografilerle ön plana çıkan Önder'in hayatı ve yayımlanmış yazıları ile ilgili olarak derli toplu bir çalışma ortaya koymak amaçlanmıştır. Çalışma, altı ana başlıktan oluşmaktadır. Birinci bölümde yazarın hayatı ve hakkında yazılanlar ele alınmıştır. İkinci bölümde halk bilimi ile ilgili olarak yayımlanmış kitap hacmindeki tek eseri olan“Yaşayan Anadolu Efsaneleri”adlı kitabı incelenmiştir. Üçüncü bölümde Önder'in halk bilimi ile ilgili olarak çeşitli dergi ve gazetelerde yayımlanmış olan yazıları kronolojik sıra ile verilmiştir. Dördüncü bölümde, kongre ve seminer bildirileri incelenmiştir. Beşinci bölümde halk bilimi dışındaki yazılarına yer verilmiştir. Altıncı bölümde ise Ali Rıza Önder'in bibliyografyası yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This study includes folklore studies by Ali Rıza Önder who is a lawyer and a folklore researcher that lived between 1918 and 1994. The thesis consists of Önder's life and the articles he wrote on folklore studies, language, literature and social issues. In this study, it is aimed to put forward a neat study on the life and published articles of Önder, who came to the forefront with the biographies he prepared about the folklore researchers and the legends he compiled. The study is consisting of six main titles. In the first part, the life of the author and what has been written about him are discussed. In the second chapter, his book titled“Yaşayan Anadolu Efsaneleri”which is his work on folklore studies is examined. In the third chapter, the articles of Önder, published in various magazines and newspapers about folklore, are given in chronological order. In the fourth section, Congress and Seminar Papers are examined. In the fifth chapter, his writings about the matters other than the folklore studies are included. In the sixth section, there is a bibliography of Ali Rıza Önder.