A research on design of non-circular gears with involute tooth form
Evolvent diş formuna sahip dairesel olmayan dişlilerin tasarımı üzerine bir araştırma
- Tez No: 637795
- Danışmanlar: PROF. NİHAT YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bilindiği gibi, dairesel olmayan dişli çarkların ana hedefi, çevrim oranı değişimleri, aks yer değiştirme salınımları ve daha fazlasıdır. Bu yaklaşım, dairesel olmayan dişlilerin hareketine ihtiyaç duyulan endüstri alanlarında özel ve benzersiz işlevler verir. Dairesel olmayan dişlilerin (NCG) keşfedilmesinden beri, tasarım aşaması büyük bir zorluk olarak görüldü, bunun nedeni ise centrodelerin karmaşık şekillerinden dişli profillerini elde etmenin zorlayıcı olmasıydı. Bu tezde, bu sorunu, diş profilleri arasındaki kavramanın mantıksal çerçevesiyle, dairesel olmayan dişlilerin alttan kesmesini ve bir taraftan ise kesici takım ile ilgili problemleri, involute ve evolute eğrilerin ana mantığı kullanılarak basit bir yoldan çözülür. Bu sonuca, ilk olarak dairesel olmayan dişli çiftinin kavrama esnasındaki centrodelerin bulunması ve devamında ise dişli çiftinin her bir dişi için dişli teorisinden yola çıkılarak gerekli involute profillerinin bulunmasıyla ulaşılır. Genel durumun yanı sıra, tüm özel dairesel olmayan dişliler (eliptik dişliler, eksantrik dişliler, logaritmik dişliler, kare dişliler ve üçgen dişliler) bu şekilde tasarlanır. Ayrıca, tüm özel durumlar ve genel durumlar için geometri türetimine yazılım kodu (MATLAB'da) geliştirildi. Yazılım kodlarının çıktıları, dairesel olmayan dişlileri uygun herhangi bir imal yöntemiyle kesmemizi sağlar.
Özet (Çeviri)
As it is well known, the main objectives of non-circular gears are ratio variations, axle displacement oscillations, and even more. These objectives give non-circular gears special and unique functions in several places in the industry where there is a need for a movement with special properties. Since discovering non-circular gears (NCG), designing them was considered as a dilemma, because of the complicated shapes of the centrodes which comes with extreme difficulty in finding the teeth's profiles. In this thesis, this dilemma was solved in a sample way depending on the logical framework of meshing between the non-circular gear being under cutting and the cutter tool from one side, and on the main definition of the Involute and Evolute of the curves. This result was achieved by applying the theory of gearing for finding the involute profiles of every tooth of the non-circular gear after finding the centrodes of gear of the non-circular gearset being in meshing. All the special types of non-circular gears (elliptical gears, eccentric gears, logarithmic gears, square gears, and triangular gears) were designed in this way, in addition to the general case. Also, software code for geometry generation (in MATLAB) for all the special cases and general case were developed. The outputs of the software codes enable us to cut non-circular gearsets by any suitable cutting method.