Türkiye'de seyehat acentelerinin pazarlama problemleri ve çözümüne dönük bir entegrasyon modeli önerisi
Marketing problems of the travel agents in Turkey and as a solution an integration model proposal
  1. Tez No: 63785
  2. Yazar: ABDULLAH TANRISEVDİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN TUNCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 234
Özet
11 ÖZET 10 yıl önce 2.4 milyon turist ağırlayıp 1.2 milyar dolar turizm geliri kazanan Türkiye, 1996 yılında 8.5 milyon dolar turisti ağırlayarak 5.9 milyar dolar turizm geliri elde etmiştir. Sevindirici bir gelişme olarak görülen bu trend, ülkemizin eşsiz varlarının daha da iyi pazarlanarak bu konuda lider ülkelerin düzeylerine ulaşmayı zorunlu kılmaktadır. Turizm endüstrisinin dinamolarından birisini de seyahat acentaları oluşturmaktadır. Her ne kadar turizmin ülkemizdeki formal otoriteleri acenta sayısındaki artışların değerlendirmesini turizm endüstrisi gelişiminin bir unsuru olarak görseler de, temelde bu trendin yer aldığı seyahat acentalarımız değişik problemlerle karşı karşıya kalmaktadırlar. Bu problemlerden birisi de acentaların pazarlama problemleridir. Bu bağlamda problemlerin sadece tesbit edilmiş olması yeterli değildir. Buna yönelik çözüm önerilerinin de yapılması gerekir. Çözüm önerilerinden birisi de entegrasyon oluşumlarıdır. Çalışmada ülkemizdeki seyahat acentaları karşılayıcı ve bağımsız seyahat acentaları biçiminde iki gruba ayrılmış, bu acentaların pazarlama problemleri analiz edilmiş ve buna yönelik entegrasyon modeli önerilmiştir. Önerilen bu modelin uygulanabilirliğinin test edilebilmesi için de bir anket çalışması gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ııı SUMMARY Turkey that hosted 2.4 million tourists and earned 1.2 billion dollars tourism income before 10 years, has hosted 8.5 million tourists and earned 5.9 billion dollars tourism profits in 1996. This trend seen as a delighted progress has to be forced to reach level of leader countries in tourism by marketing our unique supplies better. One of dynamos of tourism industry is the travel agents. Although it is expressed by formal authorities of tourism in our country that increase of travel agents number is an element of the progress of tourism industry, the agents which affected by this trend are also faced with different kinds of problems. One of the most important of these problems is marketing. In this respect, it is not satisfactory just to determine the problems, but also to analyze and offer solutions for them. In this point several integration formation could be answer. In this thesis, the travel agents in Turkey is classified into two groups as incoming (ground operator) and independence agents. Then marketing problems of these agents are analized and offered a model of integration as a solution and to test applicability of the model, a questionnaire is applied among agents located in Kuşadası.