Örtük özellikler ve klasik test teorisi yaklaşımına dayalı olarak geliştirilen likert tipi tutum ölçeğinin psikometrik özelliklerinin karşılaştırılması
The Likert type attitues scale developed depending on the classical test thory and latent trait theory: to compare psyhometrics characteris predicted by two methods
- Tez No: 63784
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN AKHUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı örtük özellikler (latent trait) teorisi kapsamındaki ağırlıklandırılmış cevaplar modeli ve klasik test teorisi kapsamındaki dereceleme toplamlarıyla ölçekleme tekniğine dayalı olarak geliştirilen likert tipi matematik tutum ölçeğinin, her iki yöntemle kestirilen madde ve tutum parametrelerinin karşılaştırılması ve ölçeğin güvenirlik ve geçerlik katsayılarının hesaplanmıştır. Araştırmanın ilk aşamasında, Dereceleme toplamları ve ağırlıklandırılmış cevaplar modeline dayalı tutum ölçeği geliştirme amacıyla 900 üniversite öğrencisine 58 tutum cümlesinden oluşan bir tutum ölçeği uygulanmıştır. Uygulama verilerinden 100 cevap kağıdı gelişigüzel cevaplardan dolayı analiz dışı bırakılmıştır. 800 cevap kağıdı klasik test teorisindeki madde analiz tekniği ve ağırlıklandırılmış cevaplar modeli ile analiz edilmiştir. Ağırlıklandırılmış cevaplar modeli ile verilerin analizi yapılmadan önce verilerin örtük özellikler teorisinin gerektirdiği sayıltıları yerine getirip getirmediği test edilmiştir. Bu amaçla verilerin normal dağılım gösterip göstermediği, ölçeğin boyut sayısı, yerel bağımsızlığın sağlanıp sağlanmadığı ve verilerin modelle uyumlu olup olmadığına bakılmıştır. Bu sayıltıları yerine getiren maddelerden ayırtedicilik gücü 0.7 -2.7 arasında bulunan ve -1 ve +1 tutum düzeyi aralığında maksimum bilgi veren maddeler seçilerek ölçek oluşturulmuştur. Öte yandan Dereceleme toplamlarıyla ölçekleme tekniğiyle ölçek geliştirme amacıyla, faktör analizinde tek boyut altında toplanan maddelere %27'lik alt ve üst gruplara uygulanan madde analizi uygulanmıştır. Madde analizi sonucunda ayırt edicilik gücü yüksek olan maddeler seçilerek ölçek oluşturulmuştur. Ağırlandırılmış cevaplar modeli ve dereceleme toplamlarıyla ölçekleme tekniğine göre seçilen maddelerden oluşturulan ölçeklerin, madde parametrelerinin ve birey tutum puanlarının karşılaştırılması için herIII iki ölçekte bulunan maddeler seçilerek bir ölçek oluşturulmuştur. Oluşturulan ölçeğin güvenirlik ve ölçüt gruplu geçerliliği hesaplama için ikinci uygulama yapılmıştır. ÖSYM tekniğine göre, matematik dersine karşı olumlu ve olumsuz tutuma sahip olduğu kabul edilen 250 üniversite öğrencisi katılmıştır. Uygulama sonucu elde edilen veriler madde analizi ve ağırlıklandırılmış cevaplar modeli ile analiz edilmiştir. Klasik test teorisindeki madde puanı ile ölçek panı arasındaki korelasyon ile ağırlıklandırılmış cevaplar modeliyle kestirilen ayırtedicilik gücü (a) parametresi arasında.90'lık korelasyon bulunurken ağırlıklandırılmış cevaplar modeliyle kestirilen (b) parametresi ile madde analizi sonucu elde edilen maddenin ölçtüğü ortalama tutum düzeyi arasında -.94'lık korelasyon elde edilmiştir. Matematik tutum ölçeğinin uygulanmasıyla elde edilen ham puan toplamları ile ağırlıklandırılmış cevaplar modelinin kestirdiği tutum puanları arasında.98'lık korelasyon elde edilmiştir. Klasik test teorisi kapsamındaki Cronbach a katsayısı ile ölçeğin güvenirliği.97 bulunurken, ağırlıklandırılmış cevaplar modelindeki kestirimlerden elde edilen sonuçlardan hesaplanan a katsayısı.99 bulunmuştur. Farklı tutum düzeylerindeki öğrencilerin ham puanları aritmetik ortalamaları arasında anlamlı farklılık bulunurken benzer şekilde iki grubun ağırlıklandırılmış cevaplar modeliyle kestirilen tutum puanı ortalamaları arasında da anlamlı farklılık bulunmuştur. Bu sonuçlardan ölçeğin matematik dersine karşı tutumu farklı olduğu düşünülen grupları ayırtedebildiği sonucuna varılmıştır. Sonuç olarak klasik test teorisi ve örtük özellikler teorisine dayalı olarak geliştirilen ölçeklerin madde ve tutum düzeyi parametreleri arasında yüksek ilişki bulunduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The objective of this research is to determine the reliability and validity statistics of the scale concerning the graded response model within the content of the Latent traits theory and the Likert type mathematical attitudes scale which was developed depending on the summated rating technique within the content of classical test theory and to compare the item and attitude parameters that are predicted by both of the methods. In the first phase of the research, an attitude scale which is dependent on the summated ratings and the graded responses that is made from 58 attitude sentences was applied to 900 university students. During analysis 100 response sheets was taken out of evaluation due to their random responses. 800 response sheet are analysed according to item analysis technique and graded response model. Before the data was analysed according to graded response model, it is tested whether the data complied with the expected results that are predicted by latent trait theory. In this connection the data is tested to understand if it presented a normal curve, the dimension number of the scales, whether the local independence is satistified or not, and also if the data are goodness of fit. A scale is formed from items that yielded to the findings by were separated of which the item discrimination is between 0.7-2.7 that furnished maximum information between -1 and +1 band level are selected. On the other hand, item analysis technique is applied to the upper and lower level comprising to 27% that are gathered under single dimension factor analysis is implemented to develop factor analysis in order to develop a scale in compliance with the scaling technique of summated ratings. The common sentences in the scales are selected in order to compare the item and attitude level parameters of the scales that are formed in compliance with the latent trait and classical test theory that are predicted according to both of the methods. A second application is made in order topredict the comparative group validity and reliability of the scale that is formed. 250 university students are participated to the second application who were accepted to have positive and negative attitude towards the mathematics course. The data that is obtained with the application are analysed by the item analysis and graded response model. In item-test correlation that is obtained by the item analysis technique and that is obtained by graded response model a correlation that is obtained by graded response model a correlation the discrimination power of 90 (a) is found and a correlation of.94 is found between the average attitude level that is measured by this time analysis method. Wherea the correlation of.98 is found between the scores obtained by application of Mathematical attitude scale and that predicted by the graded response model. The Cronbach (alpha) coefficient reliability in the Classical Test Theory content is found as.96. Whereas the value of a (alpha) coefficient i the prediction that are made according to graded response model are found to be.99. The marginal reliability of the same scale is.98. Significant differences are found in the raw scale arithmetic means of the scores of the students. Similarly significant differences are found between the attitude level means that are predicted by the graded response models of the two groups. Consequently it is concluded that the results measured the attitude towards the mathematics course validly. As a result, a high correlation is found between the item and attitude level parameters that are measured according to the classical/test theory and the latent trait theory.