Yeni kentsel alanlar olarak uydu kentlerin sosyolojik boyutları (Ankara ili örneği uygulamalı bir araştırma)
The Sociological dimensions of the suburbs as new urban areas (The case of Ankara an operational research)
- Tez No: 63786
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN İÇLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
ÖZET Kentsel değişimin yeni bir boyutu olarak ortaya çıkan uydu kentler, Türkiye'de güncelliği hızla artan bir kent olgusu durumundadır. Bu çalışma, Ankara'da, sosyo-ekonomik değişkenler açısından farklılık gösterdiği düşünülen ve orta-üst, orta-orta ve orta-alt gelir grubu olarak tabakalara ayrılan üç uydu kentte yürütülen alan çalışmasının sonuçlarıyla, sosyo-ekonomik yapılanma, toplumsal ilişkiler ve yaşam biçimi çerçevesinde bir değerlendirme yapmayı amaçlamaktadır. Çalışmada ilk olarak, kent ve kentleşme kavramları, uydu kentlerin gelişme ve büyüme süreçleri ve uydu kentlere ilişkin özellikler saptanmaya çalışılmıştır. Bunu izleyen aşamada, araştırma ile ortaya çıkan bulgular tablolara dönüştürülerek, uydu kentlerle ilgili çeşitli değerlendirmeler yapılmıştır. Bu değerlendirmeler ilk olarak, sosyo-ekonomik değişkenler odağında uydu kentteki nüfusun homojenite ölçüsü üzerinedir. İkinci olarak, uydu kent aile yapısı ve ardından, uydu kent tercihi ve konut gibi oluşumlar konu edilmiştir. Daha sonra kentteki yeni cemaat yapılarının ortaya çıkışı yönünde komşuluk ve komşuluk temelindeki diğer toplumsal ilişkiler ve uydu kentteki gündelik yaşamın incelenmesi gelmektedir. Son değerlendirmede, bireylerin yaşadıkları yeri algılama ve tanımlayabilmeleri ile, yaşadıkları yerden memnuniyet düzeyine yer verilmiştir. Sonuçta, araştırma bulgularının desteğiyle, her üç uydu kente ilişkin bir karakteristik ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In Turkey, suburb that emerge as a new dimension of urban transformation became a way of life. This study aims to evaluate the emergence suburbs with respect to socio-economic structure, social relations and life styles. The research that was conducted in different suburbs of Ankara which shows differences in socio-economic structure and represents upper-middle, middle, middle-lower strata, has guided the study. In the study, firstly, some characteristics of the concepts of city, urbanization, suburbs, the developments and growth processes of suburbs have been determined. In the following stage, the data were derived by the research have been transfered to the tables and so the evaluations have been done. The first evaluation was on the homogeneouty measures of the population in the focus of socio economics variables. Then the stuructüre of suburb family, the reasons for the choice of suburbs and suburb houses were evaluated. Afterwards, in the vision of the emergence of new communities in cities, the other social relations in the means of neighbours and neigbourhood, and the daily life were studied. Lastly, the perception, definition and contemption of the individual towards the life environment were discussed. As a result, through the data, a characteristic has been tried to put forward, relating either of the discussed suburbs.