Oyunculuk eğitimi çalışmalarının, satış temsilcilerinin iş motivasyonu ve performanslarıyla ilişkisi üzerine inceleme
A review of relationship between acting training studies and salesperson's job motivation and performance
- Tez No: 637859
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GRESİ SANJE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, İşletme, Communication Sciences, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırma, müşterilerle birebir etkileşim halinde olan satış temsilcilerinin, pazarlama kavramları açısından başarılarını artırmaya yönelik farklı bir yaklaşımı incelemeyi amaçlamaktadır. Aynı zamanda araştırmada, bir oyuncunun sahneye çıkmadan önce yaptığı hazırlıkla, satış temsilcisinin işe başlamadan önce yapacağı hazırlığı mukayese ederek, oyuncuyu motive edecek ve daha gerçekçi oynamasını sağlayacak yöntemlerin, satış temsilcisini de sahada daha başarılı kılabilir mi sorusunun cevabı aranmıştır. Ana malzemesi insanın bedeni olan oyunculuk ve pazarlama iletişimi kavramlarını yan yana getirmek ve aralarındaki ilişkinin karşılıklı fayda yaratıp yaratmayacağını incelemek araştırmanın temel amacını oluşturur. Araştırmada sırasıyla; algılanan oyunculuk eğitimi faydalarının etki edebileceği pazarlama kavramları açıklanmış, ardından oyunculuk eğitiminin literatüre yansımış metot ve yöntemleri ele alınmış, sonrasında ise nitel araştırma yöntemiyle, çeşitli sektörlerde birebir satış görevi olan katılımcılarla oyunculuk eğitimleri gerçekleştirilerek, satış temsilcileri ve ilgili kavramlar arasındaki ilişkiye dair bulgular anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine a different approach to increase the individual success of sales persons, who interact with customers, in terms of marketing concepts. At the same time, the research tries to find out, whether the methods, which would motivate an actor and make him/her play more realistic, could make the sales person more successful in the field, by comparing the preparation made by a actor before the stage and the preparation of the sales person before starting to work. The main purpose of the research is to bring together the concepts of acting and marketing communication to examine whether the relationship between them will create mutual benefits. In the research, respectively; marketing concepts, which may be affected by perceived acting training benefits, and the methods of acting training reflected in the literature are discussed. Then, through the qualitative research method, the training sessions which were done with the participants, who are one-to-one sales positions in various sectors are explained and finally, the findings of the relationship between sales persons and related concepts are interpreted.