Limited şirkette denetim
Audit in limited companies
- Tez No: 637860
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALTAN FAHRİ GÜLERCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu ile birlikte şirketlerin denetimi alanında köklü değişikliklere gidilmiştir. Bunlardan en önemlisi bağımsız denetim alanındadır. Kanun her ne kadar limited şirkette denetim hususunda, anonim şirket hükümlerine atıf yapsa da limited şirkette denetim hükümlerinde de olumlu düzenlemeler yapılmıştır. 6762 sayılı ETK'da şirketin bir organı olan denetçilerin 6102 sayılı TTK ile birlikte organ sıfatı kaldırılmış ve bağımsız denetim anlayışı benimsenmiştir. Bağımsız denetim, şirket hiyerarşisine tabi olmayan, şirketten bağımsız, tarafsız ve meslek mensubu, uzman kişiler tarafından yapılan denetimi ifade etmektedir. Bağımsız denetim sistemi ile şirketlerin finansal durumuna ilişkin şeffaf, güvenilir ve objektif verilerin elde edilmesi sağlanacaktır. 6762 sayılı ETK döneminde limited şirketlere tanınmayan özel denetim kurumu 6102 sayılı TTK ile birlikte limited şirketler hakkında da uygulanmaya başlamıştır. Limited şirket ortaklarının aydınlatılmamış konularda bilgi alma, inceleme ve denetim talep etmesi anlamında yerinde bir düzenleme olmuştur. Çalışmamızın birinci bölümünde, denetim kavramı, bağımsız denetimin konusu ve kapsamı, 6762 sayılı ETK döneminde limited şirkette denetim ve 6102 sayılı TTK ile mukayesesi ve Bakanlık denetimine yer verilmiştir.İkinci bölümde, 6102 sayılı TTK kapsamında limited şirkette bağımsız denetim, denetime tabi olacak limited şirketler ve bağımsız denetimin sonuçları incelenmiştir. Çalışmamızın son bölümünde ise limited şirkette özel denetim ile bağımsız denetçi ve özel denetçinin sorumluluğu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the Turkish Commercial Code numbered 6102, radical changes were made in the field of audit of companies. The most important of these is in the field of independent auditing. Although the law refers at the audit in the limited company to the provisions of the joint stock company, positive regulations were also made in the audit provisions in the limited company. In the old Turkish Commercial Code numbered 6762, the organ title of the auditors, who were an organ of the company, was removed with the new Turkish Commercial Code (TCC) numbered 6102 and an independent audit approach was adopted. Independent audit means the audit that is not subject to the company hierarchy, is independent of the company, made by impartial and professional experts. With the independent audit system, transparent, reliable and objective data regarding the financial status of companies will be obtained. During the old Commercial Code numbered 6762, the private auditing institution, which was not recognized for limited companies, started to be applied to limited companies with the new Commercial Code numbered 6102. There has been a proper regulation in terms of the fact that the limited company partners request information, examine and audit on non-illuminated matters. In the first part of our study, it was ezamined the concept of audit, the subject and scope of the independent audit, Ministry's audit. We have also made a comparison of old and new audit systems of limited companies. In the second part, the independent audit of the limited company, the limited companies that will be subject to audit and the results of the independent audit have been examined within the scope of the Turkish Commercial Code numbered 6102. In the last part of our study, the private audit in the limited company and the liability of private auditor and independent auditor in the limited company is examined.