Klasik Türk şiirinde kutsal ve mitolojik hayvanlar
Sacred and mythological animals in classical Turkish poetry
  1. Tez No: 637862
  2. Yazar: ŞULE NUR ARSLANBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUVAFFAK EFLATUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Klasik Türk edebiyatı, beslendiği kaynaklar açısından oldukça zengin bir kültüre sahiptir. Bu kaynaklar arasında mitolojinin edebiyat üzerindeki etkisi fazladır. Bu çalışma klasik Türk şiirinin muhteva yapısında karşılaşılan kutsal ve mitolojik hayvanlar ile onlara ait unsurların tespiti, yorumlanması ve bunların başka kültürlerdeki benzer ögelerle mukayesesini içermektedir. Çalışma yapılırken yüzyıl sınırlaması yapılmamıştır. Klasik Türk şiiri metinlerine yönelik taramalar sonucu tespit edilen kutsal ve mitolojik hayvanlara ait malzeme ve bunların sınıflandırılması çalışmanın genel çerçevesini oluşturmaktadır. Bu çalışma peygamberler ve din büyükleri ile ilgili kutsal hayvanlar, mitolojik şahsiyetler ile ilgili hayvanlar ve diğer kutsal ve mitolojik hayvanlar olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. Çalışmada ele alınan bu hayvanlar ile ilgili öncelikle teorik bilgiler verilmiş ve daha sonra pek çok edebî metinden alınan örnekler aracılığıyla kutsal ve mitolojik hayvanlar ile ilgili tespit edilen unsurların klasik Türk şiirindeki tezahürlerine değinilmiştir. Bu çalışma, klasik Türk şiirinde çok az ele alınan kutsal ve mitolojik hayvanlar konusunu irdelediği için mühimdir. Çalışmanın odak noktası ise klasik Türk şiirinin muhteva kaynaklarının bir yönünü ayrıntılı bir şekilde incelemek ve klasik Türk şiirinin dünya mitolojisindeki yerini konumlandırmaktır.
Özet (Çeviri)
Classical Turkish literature has a very rich culture in terms of the resources it feeds on. Among these sources, the influence of mythology on literature is high. This study includes the identification and interpretation of the sacred and mythological animals encountered in the content of classical Turkish poetry as well as their comparison with similar elements in other cultures. In carrying out the study, no century limitation was made. The material related to and the classification of sacred and mythological animals determined upon scanning Classical Turkish Poetry texts makes up the general framework of the study. This study consists of three sections which are as follows: sacred animals related to prophets and religious leaders, animals related to mythological personalities and other sacred and mythological animals. Firstly, theoretical information about the animals discussed in the study was given and then the manifestations of the elements determined about the sacred and mythological animals in classical Turkish poetry were presented through examples from many literary texts.