Paylaşılan travmanın gönüllü psikososyal destek çalışmalarına yansımaları: Psikososyal Dayanışma Ağı örneği
Reflections of shared trauma on voluntary psychosocialsupport work: Example of Psychosocial Solidarity Network
  1. Tez No: 637863
  2. Yazar: AYŞEGÜL ÖZADAK PİRİNÇÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TAMER AKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Travma ve Afet Çalışmaları Uygulamalı Ruh Sağlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tez, gönüllü ruh sağlığı profesyonellerinin destek verdikleri kişilerle aynı travmatik gerçekliği paylaştıkları durumların yürüttükleri psikososyal destek çalışmalarına etkilerini araştırmaktadır. Bu kapsamda, araştırma 2015-2016 yıllarında pek çok kişinin ölümü ve yaralanmasıyla sonuçlanan intihar eylemlerine ve bu patlamaların ardından kurulan "Psikososyal Dayanışma Ağı'na odaklanmaktadır. Araştırmanın örneklemi, bu ağın gönüllü ruh sağlığı profesyonellerinden oluşmaktadır. Bu araştırmada, katılımcıların travma alanında önceki çalışmaları, politik kimlikleri, araştırma konusu olan travmatik olayları nasıl deneyimledikleri, gönüllüsü oldukları ağa katılımlarındaki motivasyonları ve tüm bunların yaptıkları çalışmayı nasıl etkilediği sorgulanmıştır. Gönüllülerin deneyimlerinin öznelliği göz önünde bulundurularak 10 katılımcıyla derinlemesine görüşmeler yapılmış ve görüşmeler yorumlayıcı fenomenolojik analiz metoduyla analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to research the impacts of the situations, when mental health professionals and the people they support share the same traumatic reality, to the psycho-social support activities. This research focusses on the suicidal bomb attacks happened in 2015 -2016 and caused the deaths of many people and the“Psycho-Social Solidarity Network”established after the attacks. The sampling of the research has been chosen among the mental health professionals volunteered in the network. The previous works of participants on trauma, political identities of them, their motivation to volunteer in network and their effects to psycho-social support activities they implemented has been questioned in this research. Considering the subjectivity of experiences of volunteers, in-depth interviews with 10 participants has been conducted and the interviews have been analyzed with interpretive phenomenological analysis method.