Tekdüzen muhasebe sistemi ve uluslararası finansal raporlama standartları kapsamında inşaat muhasebesi ve bir uygulama
Construction accounting within the scope of uniform accounting system and international financial reporting standards and an application
  1. Tez No: 637869
  2. Yazar: ONUR DEDE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÖKSEL YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe Denetim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
“Tekdüzen Muhasebe Sistemi ve Uluslararası Finansal Raporlama Standartları Kapsamında İnşaat Muhasebesi ve Bir Uygulama”adlı tez, çalışma konumuzu oluşturmaktadır. Amacımız vergi mevzuatının ve Uluslararası Finansal Raporlama Standartlarının inşaat işinin muhasebeleştirilmesine yönelik bakış açılarını ortaya koymaktır. Bu bağlamda yıllara yaygın inşaat taahhüt ve onarım işi yapan bir işletmenin hem vergi mevzuatı kapsamında hem de IFRS/TFRS 15 Müşteri Sözleşmelerinden Hasılat Standardı kapsamında hazırlanan muhasebe işlemleri karşılaştırılarak, sonuçları incelenmiştir. Sonuç olarak, her iki yöntemde de işletmenin elde edeceği kar ve ödeyeceği verginin değişmediği, oluşan karın ve ödenecek vergilerin dönemlerinde farklılık oluştuğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
“Construction Accounting within the Scope of Uniform Accounting System and International Financial Reporting Standards and An Application.”constitutes the subject of our thesis. Our purpose is pointing out the perceptions of tax legislations and International Financial Reporting Standards on construction accounting. In this regard, accounting transactions of long term construction contracts and repair projects have been compared in terms of tax legislations and International Financial Reporting Standards 15“Revenue from Contracts with Customers”and the outcomes have been analysed. Obtained results have demonstrated that the tax payable and total net profit of the entity remained unchanged in both methods but profit amount and the tax payment periods differs by the methods applied.